Toti cei 11 sportivi ai clubului bârlãdean de arte martiale „Wazary Dojo“ s-au întors acasã cu medalii de la o puternicã întrecere de Ju Jitsu/MMA, desfãsuratã recent la Iasi. Competitia a avut loc duminicã, 27 mai, s-a intitulat Campionatul Iasiului la Ju Jitsu/MMA amatori si s-a desfãsurat în Sala polivalentã a municipiului. La acest campionat au participat aproximativ 70 de sportivi, de la sapte cluburi de arte martiale din tarã. CS Wazary Dojo Bârlad a participat cu 11 luptãtori, cu vârste între 4 ani si jumãtate si 16 ani. La finalul întrecerii, bârlã- denii si-au adjudecat douã medalii de aur, trei de argint si sase de bronz. Astfel, locul I a fost ocupat de Vlad George Veniamin si Tudor Ovidiu Chirilã, locul al II-lea de Adelina Stefania Olteanu, Stefan Dãnut Bondrea si Eusebiu Andronache, în timp ce pozitia a treia de pe podiumul categoriilor lor de luptã a fost ocupatã, pe rând, de Geoni Argesanu, Teodor Chiper, Valentin Vasilache, Cosmin Ionut Olteanu, Cãtãlin Turcu si Rãzvan Ifrim. „Având în vedere cã am participat pentru prima oarã pe acest sistem de luptã, rezultatele sunt extraordinare, mai ales cã nu sau respectat întocmai categoriile de vârstã si greutate. Astfel, am fost pusi în fata unor situatii inedite precum cea în care Adelina Olteanu, de 7 ani, a luptat în finalã cu o fetitã de 9 ani, sau când Vlad Veniamin a câstigat grupa la 11 ani +40 kg, desi el cântãreste doar 33 de kilograme. Cred cã în acest concurs toti sportivii nostri au dat dovadã de siprit de luptã, dovedind mult curaj. Mai avem mult de învã- tat din fiecare concurs la care vom participa si cred cã viitorul va fi plin de rezultate bune“, ne-a declarat Alexandru Rotaru, multiplu campion national, european si balcanic, antrenorul celor 11 copii medaliati.










