Presedintele FC Timisoara, Marian Iancu, a declarat, ieri, la Sport.ro, cã timisorenii se vor adresa Parchetului cu plângeri penale împotriva membrilor comisiei care au decis ca gruparea de pe Bega sã nu primeascã licenta pentru sezonul 2011/2012.
„Nu e o decizie soc, ne asteptam si ne-am luat mãsuri. Este un abuz, asteptãm sã vedem motivarea Comisiei la decizia luatã dupã apelul fãcut de Duru, dupã care vom merge la Parchet cu plângeri penale împotriva tuturor. O sã cerem expertizã asupra dosarelor tuturor, comparativ cu al nostru. O sã invocãm motive importante, nu pot sã le spun acum. Este un rãzboi juridic pe care îl vom duce pânã la capãt si îl vom câstiga, iar ei stiu asta. S-au încurcat unii pe altii în interesele lor si vor munci mult pentru când se va solutiona ceea ce au pornit ei azi. Motivarea îi va incrimina pe toti. Erau cinci membri în Comisie, au venit doar patru, dintre care unul dormea, a pus capul pe birou si a început sã sforãie. Nu e normal sã se ajungã la astfel de decizii cu oameni care dorm cu capul pe birou. S-a trezit la sfârsit, a pus o întrebare, ne-am ridicat si am plecat“, a spus Marian Iancu. Iancu a adãugat cã gruparea pe care o conduce se poate adresa instantelor civile chiar dacã Viorel Duru, directorul de licentiere al FRF, a afirmat cã deciziile luate marti sunt definitive: „Ne asteptam la o asemenea decizie, datã în douã zile, în contradictoriu cu o primã instantã (cei care neau dat licenta). Iar de aici încolo lucrurile vor merge pe calea justitiei civile. E o minciunã a domnului Duru cã nu putem merge în instantã, putem face asta dupã ce am epuizat toate cãile sportive. Cei care sunt responsabili vor plãti tot ceea ce au fãcut acum“. Marian Iancu a adãugat cã este posibil ca si Federatia Românã de Fotbal sã rãspundã în acest caz: „Trebuie sã vedem ce s-a întâmplat cu licentierea. Au fost 8-9 echipe care au fost avizate negativ de Duru, au primit o hotãrâre în primã instantã, dupã care Duru nu a mai fãcut apel decât împotriva noastrã si a celor de la Gloria Bistrita. Duru va trebuie sã se rãspundã. Vom cere sã se extindã expertiza contabilã, juridicã raportatã la licentiere asupra tuturor echipelor din Liga I, pentru cã pe mine nu mã intereseazã sã se facã rãu nimãnui, ci mã intereseazã sã iasã la ivealã modul interesat, pãrtinitor si dusmãnos în care s-a fãcut si s-a operat împotriva nostrã,comparativ cu ceilalti. Probabil din punct de vedere sportiv nu se va întâmpla nimic, dar cei care se vor face vinovati trebuie sã rãspundã si în special, personal, toti membrii comisiei, împreunã cu Duru, vor trebuie sã rãspundã. Vom cere rãspunderea lor civilã, individualã si colectivã, vom atrage rãspunderea si a FRF si vor merge cât mai departe. Ne vor reprezenta cei mai buni avocati, vom cere pe cale penalã expertize pentru toate licentierile si vom vedea dupã aceastã comparatie care este adevãrul“.










