duminică, iunie 28, 2026

Yero Bello a suferit un soc termic înainte de meci

0

Tehnicianul echipei FC Vaslui, Viorel Hizo, a declarat, dupã remiza cu Rapid, cã nu este uman ca un meci sã se joace la o temperaturã de minus 10 grade Celsius si cã fotbalistul nigerian Yero Bello a suferit un soc termic la pregãtirile dinaintea partidei. „A fost un joc greu. Nu este uman sã joci la minus 10 grade Celsius, pentru cã la pregãtirile dinaintea meciului Yero Bello a suferit un soc termic, de am fost nevoiti sã-l ungem cu toate alifiile la meci pentru a putea juca. Cei de la Rapid au avut o perioadã de timp pentru cã arbitrul Dunitru le-a permis acest lucru si vã rog sã nu mã mai provocati în acest sens, pentru cã nu vreau sã fiu suspendat. Din pãcate, nu putem fi multumiti de rezultat, nu am terminat cu victorie asa cum ne-am dorit, chiar dacã am înscris un gol splendid prin Raul Costin. A fost o fazã în minutul 36 care putea schimba cursul jocului, la acea intrare a lui Duarte. Nu stiu cum a fost apreciatã de arbitru, însã schimba cu sigurantã cursul jocului. Din pãcate, am avut aceleasi greseli ca si în meciul cu Pandurii, golul l-am primit în urma unor greseli în lant, un gol care nu trebuia sã vinã niciodatã“, a spus Hizo. Viorel Hizo a precizat cã din cauza accidentã rilor din lot nu a putut trimite în teren cei mai buni jucãtori. „Din pãcate, accidentã rile si lotul pe care l-am avut la dispozitie nu mi-au permis sã trimit în teren cei mai buni jucãtori. În a doua reprizã am fost obligat sã joc cu doi mijlocasi pe post de fundasi. Din pãcate un am stiut sã fructificãm avantajul pe care l-am avut, dar pânã la urmã ocupãm în acest final de tur un loc 3 meritat, chiar dacã nu ne-a multumit si Vasluiul putea juca mult mai bine. Am obtinut acasã douã egaluri, cu Astra si Rapid, si o înfrângere cu Timisoara, însã în pauza asta vom vedea ce putem face cu lotul de jucãtori pe care îl am la dispozitie“, a adãugat el.

Sumudica: „Am primit un gol fabulos“

Tehnicianul rapidist Marius Sumudicã a declarat cã rezultatul este echitabil si cã golul gazdelor, marcat de Raul Costin în prima reprizã, a fost „fabulos“. „A fost un joc viu disputat, chiar dacã terenul a pus probleme. S-a jucat la minus 10 grade, a fost destul de greu, au jucat pe un teren înghetat. A fost un meci pe care astãzi nu meritam sã îl pierdem. Am primit un gol fabulos, chiar dacã în prima reprizã am avut trei situatii de a marca. Este un rezultat echitabil, chiar dacã puteam câstiga. Am fost nevoit sã alcãtuiesc echipa fãrã patru jucãtori de bazã, dar cei care i-au înlocuit sau autodepãsit. Vaslui a jucat foarte mult pe benzi, stiam cã acolo sunt foarte puternici si am reusit sã-i anihilãm. Pânã la urmã, este un rezultat meritat. S-au întâlnit douã echipe care se bãteau la podium, noi veneam dupã o perioadã nu tocmai bunã si sunt feiricit pentru cã dupã 2-0 acasã la acest rezultat rezultatele directe ne avantajeazã. Recunosc cã în a doua reprizã am tras de timp si bine au fãcut jucãtorii“, a spus Sumudicã.