Sãptãmâna trecutã, sapte dintre rugbystii bârlãdeni din grupa Under 18 (sub 18 ani) au luat parte la un stagiu de pregãtire în vederea participãrii la Campionatul European din 2011. Este vorba despre Nicolae Cracosin, Florin Manolache, Andrei Rusu, Ionut Tiglã, Andrei Ciucã, Mihai Andronache si Alin Andrei, care, alãturi de alti 28 de sportivi din tarã, au fost convocati la lotul national. Astfel, de pe 6 decembrie si pânã astãzi, inclusiv, cei 35 de rugbys ti din grupa U18 s-au antrenat la Snagov. „România este calificatã la Campionatul European de Rugby U18, ce va avea loc în primãvara anului viitor, în Franta, iar acesta este al treilea stagiu de pregãtire la care participã cei sapte sportivi bârlãdeni. Cu sigurantã, cel putin sase dintre ei au sanse reale de a fi inclusi în lotul de 26 care vor merge la Campionatul din Franta“, ne-a spus Ciprian Popa, delegat în cadrul Rugby Club Bârlad. Popa a precizat cã sfârsitul anului 2010 vine cu vesti bune si pentru alti trei sportivi din localitate. Este vorba despre juniorii Alexandru Bucur, Bogdan Lungu si Adrian Rãdãcinã, care, în intervalul 11-16 decembrie, vor participa la stagiul lotului U17 de la Bucuresti.










