Miercuri, 22 decembrie, cu începere de la ora 17.00, vasluienii sunt invitati sã asiste la «meciul anului», între HC Vaslui si o selectionatã formatã din jucãtori vasluieni care activeazã la echipe de primã ligã.
Antrenorul Liviu Gugles a chemat, în Sala Polivalentã din Vaslui, fosti si actuali elevi, provocându-i la traditionalul „duel“ amical de sfârsit de an, de pe urma cãruia vor avea de câstigat în primul rând spectatorii. Miercuri, în fata iubitorilor handbalului vor evolua nume cunoscute ale primei ligi la handbal: Claudiu Dediu, Mãdãlin Tutu, Alexandru Asoltanei, Tudor Stãnescu, Rãzvan Pavel, Mãdãlin Petraru, Liviu Mironescu, Andrei Enache, Andrei Velicu, Vasile Sahin, Alexandru Zaharia, Dragos Nedelcu, Alex Juverdeanu si Demis Grigoras. Nu lipsesc invitatii speciali: Leonard Bibirig, un simbol al handbalului vasluian încã de pe vremea în care evolua la Moldosin (în prezent antrenorul formatiei de Liga Nationalã Bucovina Suceava), si fostul portar al Moldosinului, dar si al nationalei, Vasile Cocuz (în prezent antrenor al unui club privat de handbal din Bucuresti). «Dacã i-am avea pe toti la Vaslui, am fi printre primele cinci cluburi din tarã. Însã, nu ne putem bate cu centre de handbal mult mai puternice, unde existã si surse financiare suficiente. Noi suntem în faza de reconstructie a echipei, dar sperãm ca în scurt timp sã revenim în elita handbalului românesc», a spus Liviu Gugles, sufletul acestei actiuni. Antrenurul a mentionat cã amicalul va fi „pigmentat“ cu momente artistice si surprize din partea organizatorilor.










