duminică, iunie 28, 2026
Acasă Local Sport La vremuri de criza, buna si Fiara!

La vremuri de criza, buna si Fiara!

2

Pasa proastã prin care trecea FC Vaslui impunea mãsuri rapide si radicale. Asearã, Marius Lãcãtus, un simbol de neclintit în Ghencea, a bãtut palma si va prelua frâiele „galben-verzilor“. Marius Lãcãtus se alãturã unui relativ lung sir de „principali“ care s-au perindat pe la Vaslui, serie care se încheie cu Moldovan, Dulca si Zotincã. Dupã trei esecuri consecutive, cu Rapid, Timisoara si Unirea Alba Iulia, conducerea clubului a ales o variantã autohtonã, dupã ce belgianul Enzo Scifo a refuzat oferta de a prelua echipa vasluianã, din cauza impresarilor acestuia. Marius Lãcãtus, care asearã a fãcut cunostintã cu lotul, a mai antrenat echipe din prima ligã, FC National, Otelul Galati, FC Brasov, Ceahlãul Piatra-Neamt, UTA Arad si Steaua (în douã rânduri).

Lotul, mai important decât banii

„Nu am stat foarte mult pe gânduri înainte de a semna, iar pe primul plan nu a fost latura financiarã. Când vãd cã am lot de jucãtori cu care pot sã fac performantã, cum este la Vaslui, latura financiarã este pe locul doi. Obiectivul nu s-a schimbat si rãmâne cel stabilit înainte de începerea campionatului, unul dintre primele cinci locuri sau câstigarea Cupei României. Obiectivul poate fi îndeplinit, având în vedere cã mai sunt 26 de etape de jucat, dar nu mai avem nevoie de pasi gresiti. Trebuie sã recuperãm cât se poate de repede jucãtorii accidentati, astfel încât sã putem folosi întreg lotul. Stiu foarte multe despre FC Vaslui. Nu pot sã uit cã, atunci când eram la Steaua, nu am putut învinge nici la Vaslui si nici la Bucuresti“, a declarat, asearã, Lãcãtus.

2 COMENTARII

  1. Vasile ai dreptate in comentariul tau, ai foarte mare dreptate. Dar nu stii, daca presa centrala vorbeste, scrie intrun fel anume, asta inseamna ca si ceilalti din tara trebuie sa o faca la fel, altfel…nu se poate..nu esti „trendi” sau cum se mai scrie…Sa va fie rusine ca stricati limba romana! Si mai spuneti ca sunteti mari gazetari…

  2. Ziaristii lui peste stricat -formaori de opinie, conform Constitutiei si a celorlalte legi , modul de adresare intre oameni este dat de folosirea apelativului : domnule sau cetatene. Nicidecum de fiara,bursucul,ganezul, lippi,etc. Mai invatati sa folositi limba romana corect si nu mai stilciti titlurile mieros sau scirbos, ca nu se cade .

Comentariile sunt închise.