joi, iunie 25, 2026
Acasă Local Sport Calificarea, la distanta de… un gol!

Calificarea, la distanta de… un gol!

0

Dupã prima mansã dintre FC Vaslui si Omonia Nicosia, din cadrul turului III preliminar al Europa League la fotbal, cei mai multi cunoscãtori ai fenomenului sunt de pãrere cã elevii lui Dulca vor trece mai departe. Cei mai multi dintre ei sunt constienti cã Wesley si compania vor trebui sã înscrie un gol, cel putin, pentru a reusi sã se califice. „Conteazã cã au bãtut si, mai ales, conteazã cã nu au primit gol acasã. Este mare lucru. Nu au rupt gura târgului, dar, dupã scorul de 2-0 obtinut la Vaslui, sansele de califcare sunt destul de mari. Important este ca bãietii sã facã un joc bun la Nicosia si sã nu tinã cont de fanaticii suporteri ciprioti”, este de pãrere Constantin Petrea, fost director al Directie pentru Sport si cunoscut antrenor de fotbal. Cam de aceeasi pãrere sunt si Viorel Tonea si Nicolae (Coco) Cehan, doi dintre jucãtorii Vasluiului de acum circa patru decenii. Acestia vãd meciul de la Nicosia ca unul foarte dificil, oricum mai greu decât cel de la Vaslui. „Sunt multumit de rezultatul înregistrat la finalul meciului. Jocul însã m-a nesatisfãcut oarecum. Au fost unele carente, care trebuie remediate pânã la retur. Una peste alta, a iesit bine. Calificarea va fi obtinutã si cu noroc, care face parte din joc”, ne-a spus Cehan. Tonea completeazã: „Eu cred cã echipa s-a prezentat excelent, dacã tinem cont cã a fost primul meci oficial din acest sezon. Am învins o echipã bine asezatã în teren, care avea avantajul cã mai disputase douã partide în Europa League. Am fost surprins pozitiv de evolutia lui Temwanjera, cel care a reusit sã înscrie cele douã goluri. Îi mai remarc pe Wesley, Genchev, Zubar, Burdujan, Cânu si pe tânãrul Gângioveanu, atât cât a jucat. Detinem sanse 70 la sutã de calificare, cu conditia ca la Nicosia sã nu primim gol în primele 20 de minute. Acolo, va fi un adevãrat infern. Dacã nu luãm gol în prima reprizã, ne vom califica sutã la sutã”, a precizat Tonea. Acesta, dar si Coco Cehan, au reiterat ideea cã, pe perioada cât au jucat pentru Vaslui, au fost vremuri frumoase. „Am fost ca o familie. Marea majoritate dintre noi eram vasluieni. Consider cã ar fi bine ca cei din conducerea actualã a clubului sã rezerve un rând la tribuna 0 pentru cei care au apãrat culorile echipelor în afara granitelor judetului. Noi am fãcut cunoscut judetul pe tãrâm sportiv, iar tinerii de astãzi trebuie sã ne urmeze exemplul”, a mentionat Tonea. Cei doi nu au uitat sã-i amintescã pe cei care nu mai sunt în viatã, fosti colegi de echipã: Trutã si Valicã Popa, Gelu Gheorghiu (Pârjoalã), Gabriel Hurdubaie, Constantin Simionescu, Constantin Dutu, I. Rosca sau Gheorghe Carp, unii dintre cei care acum circa 30- 40 de ani au adus glorie si faimã Vasluiului.