duminică, iunie 28, 2026
Acasă Local Sport Radulescu propune modificarea regulamentului antrenorilor

Radulescu propune modificarea regulamentului antrenorilor

0

Directorul Scolii de Antrenori din cadrul FRF, Mircea Rãdulescu, a declarat, ieri, cã a propus Comitetului Executiv o modificare a regulamentului antrenorilor, prin care un tehnician sã nu mai poatã ocupa o altã functie în cadrul vreunui club din aceeasi ligã într-un sezon. „Sunt supãrat pentru ceea ce s-a întâmplat cu antrenorii în sezonul care tocmai s-a încheiat. Din acest motiv, am propus Comitetului Executiv o variantã îmbunãtãtitã a unui text din regulament, care a functionat însã doar o parte din sezonul trecut. Spre deosebire de articolul din editia trecutã, când un antrenor nu putea semna un al doilea contract la acelas nivel în decursul unei editii de campionat, acum am fãcut o completare: antrenorul nu va mai putea ocupa nicio altã functie în cadrul altui club si nici nu va avea acces pe banca tehnicã a vreunei echipe“, a spus Rãdulescu. Directorul Scolii de Antrenori a precizat cã noua prevedere regulamentarã nu va tine cont dacã antrenorul a fost demis sau a demisionat. „În textul pe care l-am propus, am lãmurit si discutiile care s-au ivit în timpul sezonului trecut, astfel cã regula, dacã va fi adoptatã, se va aplica indiferent de nuantã, adicã nu va tine cont dacã antrenorul este demis sau demisionar. Totodatã, am mai propus ca un antrenor, indiferent dacã a fost demis sau a demisionat, sã nu se poatã întoarce“, a mentionat oficialul Federatiei Române de Fotbal. Initiativa lui Mircea Rãdulescu va fi discutatã în sedinta de luni a Comitetului Executiv al Federatiei Române de Fotbal. La jumãtatea lunii decembrie a anului 2007, Mircea Rãdulescu a propus ca un tehnician sã nu poatã antrena mai mult de o echipã din acelasi esalon pe parcursul unui sezon competitional, pentru a oferi stabilitate la nivelul conducerii tehnice. Propunerea directorului Solii de Antrenori a fost aprobatã de Comitetul Executiv, însã a functionat doar în turul campionatului 2008-2009, prevederea fiind anulatã dupã discutiile iscate în cazul lui Dusan Uhrin jr. Tehnicianul a fost demis, la finalul turului, de patronul clubului FC Timisoara, Marian Iancu, si apoi cehul a semnat cu CFR Cluj. Pentru a evita prevederile regulamentului antrenorului, conducerea clubului CFR Cluj l-a numit pe Uhrin în functia de consilier sportiv.