La Bucuresti au avut loc, pe 30 si 31 mai, întrecerile editiei din acest an a Campionatelor Nationale de atletism rezervate scolarilor. La competitie au fost prezenti si câtiva sportivi de la Clubul „Viitorul“ Vaslui. Cel mai bine s-a comportat Bogdan Pãdure, cel care s-a clasat pe locul 2, cu 55,60 metri. Mãdãlina Tacu si Alexandru Apachitei s-au situat pe locul 3, cu 50,49 metri, respectiv 51,50 metri. Toti cei trei, pregãtiti de prof. Laurentiu Maxim, au concurat în proba de aruncare a ciocanului. „Sunt destul de multumit de rezultatele celor trei, însã se putea si mai bine. Se mai întâmplã însã sã ai si mici rateuri. Mãdãlina Tacu a fost constantã în aruncãri, însã speram la mai mult din partea ei. Cu 52,50 s-a luat medalia de aur si ea putea face acest lucru. Cei doi bãieti si-au fãcut recorduri personale cu ciocanul de 6 kg, pânã de curând ei concurând cu material de 5 kg“, nea declarat Maxim. În paralel, a avut loc si un concurs Grand Prix pentru juniori I, rezultatele fiind valabile pentru ambele întreceri.










