Ieri, la Bucuresti, au avut loc întrecerile primei zile din cadrul Campionatului National de atletism rezervat juniorilor II (sportivi de 16-17 ani). La competitie iau parte si trei concurenti de la Clubul „Viitorul“ Vaslui. Cei trei, Bogdan Pãdure, Alexandru Apachitei si Andreea Huzum, au luat startul în proba de aruncare a ciocanului. Dacã Apachitei, cu 55,91 metri si Huzum, cu 42,64 metri, au cucerit medalii de bronz, Bogdan Pãdure a aruncat ciocanul la 60,55 metri, performantã în urma cãreia a cucerit medalia de aur si titlul de campion national. Mai mult, cu acest rezultat Pãdure a îndeplinit baremul de participare (60,00 metri) la Campionatele Mondiale de juniori II, competitie care se va desfãsura în intervalul 8-12 iulie la Bresanone (Italia). „Sunt pe deplin multumit. Mã bucurã mult rezultatul lui Pãdure. Bogdan a demonstrat cã are valoare. Sper sã meargã în Italia, unde cred cã nu se va face de râs“, ne-a declarat prof. Laurentiu Maxim, antrenorul sectiei de atletism de la „Viitorul“.










