Presedintele FRF, Mircea Sandu, directorul general Ionut Lupescu si fostul international Gheorghe Hagi se aflã printre personalitãtile care vor participa, astãzi, la Sala Ioan Kunst Ghermãnescu, la o serie de actiuni pentru promovarea si dezvoltarea fotbalului mixt, informeazã frf.ro. Astfe, astãzi are loc turneul final al unei competitii scolare , care a trecut deja de faza zonalã, gãzduitã de Constanta, Târgoviste, Craiova, Târgu Mures, Bãlan, Iasi, judetul Ilfov si Bucuresti. Echipele câstigãtoare ale fazei amintite se vor înfrunta, între orele 14.00-18.00 urmând sã se dispute cele patru sferturi de finalã, ce vor fi urmate de semifinale. De la ora 20.00, pe durata a douã reprize a câte 15 minute, va avea loc un meci demonstrativ, între echipa FRF (alcãtuitã, printre altii, din Mircea Sandu, Ioan Angelo Lupescu, Florin Prunea, Miodrag Belodedici, Daniel Prodan, cãrora li se vor alãtura câtiva invitati, în frunte cu Gheorghe Hagi) si o formatie combinatã a nationalei artistilor si a nationalei parlamentarilor. Dupã încheierea acestei partide, se va juca finala turneului. Conform regulamentului competitiei, au drept de joc bãieti (nãscuti în anul 1997 si mai mici) si fete (indiferent de vârstã), fie cã sunt sau nu legitimati la cluburi sportive. Se joacã „sase la sase“, fiecare echipã fiind obligatã sã aibã pe teren, în permanentã, minim trei fete. Durata meciurilor este de douã reprize a câte 20 de minute. Arbitrii sunt desemnati de Comisia Centralã a Arbitrilor.










