Parcul Copou va avea gard și parcare noi

0

Primăria Vaslui va investi 2,158 milioane lei din bugetul local pentru înlocuirea actualului gard și parcării Parcului Copou situate pe strada Andrei Mureșanu. Lucrările, care ar urma să dureze maxim 12 luni, ar urma să înceapă anul viitor, după finalizarea licitațiilor pentru desemnarea executantului și obținerea tuturor avizelor, inclusiv unul de la Comisia Zonală a Monumentelor Istorice Moldova, necesar din cauza proximității parcării de „Cimitirul Eroilor” și de „Mausoleumul lui Peneș Curcanu”, situate peste drum.

„Având în vedere lucrările de amenajare a Parcului Copou finalizate în 2024, se impune alinierea la estetica și utilitatea zonei adiacente a actualei parcări situată pe strada Andrei Mureșanu și a împrejmuirii acesteia”, consideră municipalitatea vasluiană, care a pregătit un proiect de înlocuire a gardului parcului pe partea dinspre Cimitirul Eternitatea și reabilitarea actualei parcări. Gardul ar urma să fie realizat din stâlpi și soclu din beton armat placat cu travertin și tencuială decorativă, între care vor fi montate panouri din țeavă rectangulară prevopsită de culoare antracit. Lungimea totală a noului gard va fi de 146 de metri.

Cât privește parcarea, cea existentă va fi mărită, urmând a avea 44 de locuri dintre care 3 locuri destinate persoaelor cu handicap, toate amplasate „în spic”, cu alei și trotuare de acces cu lățimea minimă de 1,10 metri. Locurile de parcare și aleile pietonale vor fi realizate din dale de beton de culoare gri. Atât parcarea, cât și gardul vor fi amenajate cu respectarea tiparului și finisajelor propuse în proiectul de extindere a parcului Copou, finalizat și recepționat anul trecut. În plus față d ecele două lucrări, ar urma să fie amenajată o suprafață totală de 73,75 mp de spațiu verde, de-a lungul gardului.

Costul total al proiectului ar fi de 2,158 milioane lei, din care 1,544 milioane lei reprezintă lucrările efective de construcții montaj. Trebuie spus că o parcare, cea cu 22 de locuri de pe strada Mareșal Constantin Prezan, a fost finalizată de municipalitatea vasluiană în această primăvară, la un cost de circa 641 mii lei, TVA inclus, din care 483 mii lei, lucrările de construcții montaj. Și asta, în condițiile în care acolo a fost nevoie inclusiv de realizarea canalizării pluviale, montarea de indicatoare rutiere, marcarea corespunzătoare și realizarea iluminatului parcării. Pe când la parcarea de la Copou, nu va fi nevoie nici de canalizare pluvială, urmând a fi folosită cea a străzii Andrei Mureșanu, și nici de un nou iluminat stradal, actualii stâlpi de iluminat urmând a fi doar relocați de pe pozițiile prezente.

Docmentația de Avizare a Lucrărilor de Intervenții, Devizul general și celelalte documente a proiectului privind realizarea noii împrejmuiri și a arcării vor fi supuse aprobării consilierilor municipali în ședința de joi, 30 octombrie. Dacă proiectul va fi aprobat, lucrările ar urma să fie finalizate în maxim 12 luni, timp în care va fi nevoie de obținerea și a unui aviz al Comisiei Zonale a Monumentelor Istorice Moldova, dat fiind că peste drum de viitoarea parcare, în Cimitirul Eternitatea, sunt amplasate monumentele istorice „Cimitirul Eroilor din Războiul de Independență și din Primul Război Mondial” și „Mausoleumul lui Peneș Curcanu”.