Scoala ‘Constantin Parfene’ Vaslui a fost gazda si organizatoarea celei de-a X-a editii a Concursului national de creatie literarã si plasticã ‘Ion Creangã – cel mai frumos mãrtisor al romanilor’, eveniment care s-a bucurat de prezenta prefectului Isabel Bogdan, care a remarcat participarea numeroasã la concurs. Astfel, numai din judetul Vaslui au concurat peste 400 de prescolari, elevi si profesori. Cei mai multi participanti au optat pentru sectiunea de creatie plasticã, la care au avut de ilustrat o scenã din povestile lui Creangã. Nu au fost neglijate sectiunea de creatie literarã in limbile romanã si englezã. ‘Mã bucurã entuziasmul copiilor iar participarea numeroasã aratã cã marele scriitor Ion Creangã rãmane de actualitate. Felicitãri organizatorilor, care au parte de o nouã editie reusitã, gratie efortului depus, iar copiii au fost incantati de posibilitatea de a-si pune in valoare talentul, fie cã a fost vorba de creatie plasticã, fie de creatie literarã’, a declarat prefectul Isabel Bogdan. Cele douã sectiuni ale concursului, de creatie literarã si creatie plasticã, au solicitat creativitatea si mãiestria participantilor pe o tematicã desprinsã din minunatele povesti si povestiri ale lui Ion Creangã. Evaluarea lucrãrilor se va face in perioada urmãtoare, iar vineri, 17 martie, este programatã premierea, completatã de un spectacol artistic.










