Populatia judetului Vaslui este n scdere, arat statisticile Directiei de Sntate Public (DSP) Vaslui. n timp ce natalitatea se afl pe o pant descendent, numrul deceselor este n crestere. Astfel, n primul semestru al acestui an s-au nregistrat 1.797 de nasteri, comparativ cu 1.996 de nasteri raportate n perioada similar a anului trecut. Cancerul si tuberculoza sunt principalii factori care i-au decimat pe vasluieni. Numai n primele sase luni ale anului curent 325 de pacienti au fost diagnosticati cu tuberculoz, 33 dintre acestia avnd vrsta cuprins ntre 0 si 14 ani. „Cu toate c n judetul nostru programul de combatere si control al tuberculozei se afl n plin derulare, multi dintre pacienti renunt la tratamentul gratuit oferit prin intermediul acestuia. Lunar, zece bolnavi abandoneaz lupta mpotriva acestei maladii”, a declarat Mihaela Vlada, directorul DSP Vaslui. Sporul natural al judetului este negativ, o contributie n acest sens avnd-o si ntreruperile de sarcin. Conform datelor DSP, n primele sase luni ale acestui an, 800 de tinere au decis s renunte la sarcin. Veniturile modeste reprezint principalul motiv pentru care vasluiencele trec pragul cabinetelor ginecologice pentru a face avorturi. Multe dintre tinerele care rmn nsrcinate nu au ajuns nc la vrsta majoratului. Astfel, n primul semestru al acestui an au fost depistate nou cazuri de gravide cu vrsta de sub 15 ani.










