„Twente trece usor de Vaslui“, a scris publicatia olandezã Voetbal International dupã meciul FC Vaslui – FC Twente, scor 0-0 în mansa secundã din turul trei preliminar al Ligii Campionilor. „Doar primul sfert de orã a fost mai greu pentru Twente, care apoi a luat frâiele si a dus meciul spre un 0-0 suficient pentru calificare. Vaslui a încercat rapid sã refacã diferenta, pentru a mai avea sanse, si a masat echipa olandezã în propria jumãtate. Treptat, presiunea a scãzut, în partea a doua Twente a detinut controlul, iar Vaslui s-a apropiat rar de poartã. Ofensiva de final a românilor nu a mai adus nimic nou“, a scris VI. NU Sport a notat cã „Twente n-a avut probleme în a se califica în play-off-ul Ligii Campionilor“: „Doar în primul sfert de orã a avut Twente motive sã se teamã, apoi echipa lui Co Adriaanse a preluat controlul din ce în ce mai evident“. Cotidianul De Volkskrant a titrat: „Twente s-a calificat fãrã probleme, pãstrând la Piatra Neamt diferenta stabilitã la Arnhem“. De Telegraaf a comentat: „Twente continuã cursa. Dupã 2-0 în tur, acest 0-0 a fost suficient“. „Twente si-a securizat calificarea în România“, a anuntat postul RTV Oost. Site-ul oficial al grupãrii olandeze a subliniat cã FC Twente nu a avut mari emotii la Piatra Neamt, întrun meci fãrã prea multe ocazii si în care tot echipa antrenatã de Co Adriaanse a fost mai periculoasã.










