Conducerea Asociatiei Judetene de Fotbal (AJF) Vaslui continuã sã punã în gardã formatiile fruntase din campionatul judetean de fotbal în legãturã cu neacordarea Certificatului de Identitate Sportivã (CIS). Cei care nu dispun de acest document nu vor putea participa la turneul play-off, în urma cãruia urmeazã sã fie desemnatã campioana judetului si reprezentanta acestuia la meciul de baraj pentru accederea în Liga a III-a în sezonul 2009-2010. „În conformitate cu dispozitiile Federatiei Române de Fotbal, la barajul interjudet ean participã numai echipele care dispun de CIS eliberat de Ministerul Tineretului si Sportului. Prin urmare, la play-off vor participa doar formatiile clasate în ordine si care detin CIS-ul“, se aratã în circulara transmisã de AJF tuturor echipelor din campionatul judetean de fotbal. Foarte putine formatii dintre cele situate în fruntea clasamentelor în cele trei serii au CIS. Acestea sunt FCM Husi (seria I), Haiducii si Sporting Vaslui (seria a II-a), Flacãra Munteni de Sus si SMART Negresti (seria a III-a). Calitatea de fruntas e si asigurarea CIS-ului le permite acestor grupãri sã se gândeascã deja la play-off-ul care va debuta peste circa douã luni. Trupe precum Autorom Pãdureni sau FC 2007 Gârceni, fruntase în seriile lor, nu au la ora aceasta CIS-ul si, în atari conditii, pot rata participarea la baraj. De mentionat cã durata eliberã rii CIS-ului este de douã luni si chiar mai mult. Pe de altã parte, în circularã este stipulate si faptul cã toate echipele organizatoare au obligatia de a asigura la meciuri delegat medical cu trusã medicalã, masinã de serviciu, organe de ordine si targã. Pentru organizarea unui joc este necesarã marcarea terenului cu cel putin 30 de minute înainte de începerea acestuia, asigurarea a douã mingi de joc, precum si oameni de ordine si copii de mingi. De asemenea, AJF a hotãrât ca transferurile sã se efectueze pânã la data de 13 martie inclusiv.










