Sâmbãtã, la Focsani, a avut loc meciul dintre CSM din localitate si HCM Vaslui, în cadrul rundei cu numãrul 18 a diviziei A la handbal masculin, seria A. La sfârsitul celor 60 de minute, gazdele au terminat învingãtoare cu scorul de 24-20 (12-7). Ca si în alte întâlniri, jucãtorii pregãtiti de prof. Liviu Gugles si prof. Constantin Crãciun au ratat exasperant. De altfel, cele doar 7 goluri înscrise în prima reprizã sunt o mãturie cât se poate de elocventã. „Ratãm, ratãm si iar ratãm. Nu stim ce sã ne mai facem cu atâtea ratãri. Cu mai multã atentie pe faza de atac puteam câstiga sâmbãtã, la Focsani. Gazdele, care alcãtuiesc una dintre cele mai valoroase formatii din seria noastrã, nu au jucat extraordinar si, dacã nu se rata atât de mult, am fi putut produce surpriza. Dacã în prima reprizã am cedat ritmul, cea de-a doua a fost mult mai bunã si am câstigat-o. Mãrturie stau cele 13 goluri marcate. Dar, ce folos dacã în prima parte s-au marcat numai 7 goluri?! Am avut parte de un arbitraj destul de bun, astfel cã nu ne putem plânge la acest capitol“, a declarat Gugles. Golurile vasluienilor au fost înscrise de Bãhnãreanu si Sahân (câte 5), Volocariu (4), Savin si Grigoras (câte 3). Partida a fost condusã de cuplul Dutã-Florescu, din Bucuresti. În celelalte trei partide ale acestei serii s-au înregistrat numai victorii ale oaspetilor. Iatã rezultatele: LPS Piatra Neamt – Poli Iasi 18-22 Universitatea II Suceava – CSM Rom Cri Brasov 32-37 CSS Bacãu – Universitatea Galati 29-31 Ordinea primelor trei a rãmas aceeasi: CSM Rom Cri Brasov 28 puncte CSM Focsani 26 puncte CSS Bacãu 20 puncte HCM Vaslui se situeazã pe locul 7, cu 13 puncte. Runda viitoare, trupa lui Gugles si Crãciun va evolua pe propriul teren, în compania LPS Piatra Neamt.










