Clubul Pandurii va plati pagubele produse dupa finala Cupei Romniei

Clubul Pandurii Trgu Jiu a anuntat, luni, c va suporta toate cheltuielile de refacere a peluzei Nord a stadionului Municipal, afectat de suporterii echipei FC Timisoara la finala Cupei Romniei – Timisoreana. Secretarul general Daniel Bloi a precizat ntr-un comunicat c pagubele se ridic la 1.000 de euro, iar gruparea gorjean va reface peluza fr a mai cere daune organizatorilor sau clubului timisorean. Conducerea clubului Pandurii Trgu Jiu regret incidentele care au aprut n tribune la finala Cupei Romniei – Timisoreana, dar consider c acestea nu pot umbri spectacolul oferit celor prezenti n tribunele stadionului Municipal nainte, n pauz si dup ncheierea partidei, de ctre organizatorii acestui show. Referitor la pagubele produse de fanii echipei FC Timisoara, precizm c ele nu depsesc suma de 1.000 de euro, iar Pandurii Trgu Jiu va suporta integral aceast sum, se arat n comunicatul clubului gorjean. Reamintim c CFR Cluj a cstigat, smbta trecut, Cupa Romniei dup ce a trecut n finala de formatia FC Timisoara cu scorul de 3-0, ntr-o partid disputat la Trgu Jiu. Cu patru minute de final, mai multi fani au intrat pe gazon pe un atac al formatiei FC Timisoara, care a reusit chiar s nscrie, ns golul nu a fost validat dup ce n interiorul careului de 16 metri ajunseser deja doi dintre fani. Unul din fani a reusit chiar s ia mingea cu care se juca. Fortele de ordine au intervenit n momentul n care suporterii din peluz ncercau s intre pe teren. Fanii au ripostat si au nceput s-i loveasc pe jandarmi cu cozile de la steaguri si au aruncat n acestia cu zeci de scaune rupte. Dup aproximativ cinci minute, suporterii recalcitranti au fost izolati n peluz, iar fortele de ordine au evacuat zona. Meciul s-a reluat dup aproximativ 7 minute. FC Timisoara nu a participat la festivitatea de premiere, n semn de protest fat de arbitrajul prestat de Cristian Balaj, care, n opinia timisorenilor, i-a dezavantajat.