Celebrul compozitor Eugen Doga va deveni cetățean de onoare al municipiului Vaslui

0

În cadrul unei ședințe extraordinare de Consiliul Local convocată pentru sâmbătă, 14 iulie, în a doua zi de desfășurare a Zilelor Culturale ale Municipiului Vaslui, celebrul compozitor Eugen Doga, îndrăgit de vasluieni, care va și concerta în Piața Civică în aceeași seară, va primi distincția de Cetățean de Onoare al Municipiului Vaslui.

Concertul pe care îl va susține compozitorul Eugen Doga, împreună cu Orchestra Națională Simfonică Teleradio Moldova, sâmbătă, 14 august 2021, de la ora 21, în Piața Civică a municipiului Vaslui, este de departe punctul culminant, dar și de atracție pentru vasluieni pe „segmentul cultural” al Zilelor Culturale ale Municipiului Vaslui, care se vor desfășura în perioada 13-15 august.

Ieri, în cadrul unei conferințe de presă, primarul municipiului Vaslui, Vasile Pavăl, a anunțat un alt eveniment legat de același mare nume ale muzicii contemporane: distinsul compozitor basarabean, revenit la Vaslui, va primi în aceeași zi distincția de Cetățean de Onoare al Municipiului Vaslui. În acest scop, pentru ziua de 14 august este convocată o ședință extraordinară a Consiliului Local.

„Am lucrat intens și sperăm că aceste trei zile vor fi pe măsura așteptărilor. Sper că vor participa mulți vasluieni, pentru că este perioada concediilor și vasluienii s-au reîntors acasă pentru a-și revedea părinții sau copiii”, a spus primarul Vasile Pavăl, în cadrul aceleiași conferințe de presă, anunțând că manifestările vor avea trei locații principale: Piața Civică, Parcul Copou și Sala Sporturilor.

Eugen Doga, este un renumit compozitor moldovean, autorul muzicii mai multor filme, romanțe, cantate, piese instrumentale, autorul unei simfonii, membru titular al Academiei de Științe a Moldovei din 1992. Domeniul în care se afirmă cu vigoare și care îi aduce notorietatea internațională este arta componistică. Debutează oficial în calitate de compozitor în anul 1963 cu un cvartet de coarde, pentru a se impune, pe măsura cuceririi altitudinii profesionale, prin multiple vocații și disponibilități. Este autor al unor lucrări valoroase în genul muzicii de estradă, de film și de scenă. În afară de preocuparea sa de cinema, este autor al mai multor compoziții originale (cîntece devenite șlagăre, lucrări camerale și balet).

Ca o recunoaștere a meritelor sale în domeniul componisticii, Eugen Doga a fost decorat cu înalte distincții de stat ale Republicii Moldova precum și ale U.R.S.S., inclusiv titlurile de Maestru Emerit al Artei din Republica Moldova, Artist al Poporului din R.S.S.M. (1967), Artist al Poporului din U.R.S.S. (1987), laureat al Premiului „Boris Glăvan” al Comsomolului din Moldova, laureat al Premiului de Stat al R.S.S.M. (1980) și al Premiului de Stat al U.R.S.S. (1986).