Pe sfârșit de an, echipa medicală a Spitalului Municipal de Urgență „Elena Beldiman” Bârlad s-a mărit, noul doctor fiind Constantin Salahoru, ce s-a alăturat colectivului din cadrul Secției Pneumologie. Anunțul a fost făcut de conducerea spitalului, prin intermediul unui comunicat.

Noul doctor s-a născut în Bacău, a absolvit Facultatea de Medicină din cadrul Universității de Medicină și Farmacie “Grigore T. Popa” Iași, iar ulterior a urmat rezidențiatul în specialitatea Pneumologie în cadrul Spitalul Clinic de Pneumoftiziologie Iași. În prezent, este doctorand în medicină în cadrul Universității de Medicină și Farmacie ”Grigore T. Popa” Iași, abordând tema Îmbătrânirea arborelui traheobronșic – actualități morfofuncționale și clinice.
‘’Am ales Pneumologia deoarece respirația este esențială, iar atunci când aceasta este afectată, întreaga calitate a vieții are de suferit. Afecțiunile respiratorii sunt tot mai frecvente, iar dorința mea este de a fi alături de pacienți, de a-i ajuta să respire mai ușor și să își recapete încrederea și confortul în viața de zi cu zi. Pneumologia îmi oferă posibilitatea de a lua contact direct cu pacienții și de a îmbina cunoștințele medicale cu empatia, atenția și respectul față de fiecare pacient’’, a declarat doctorul Salahoru.










