Rujeolă a rămas prezentă în județ, chiar dacă, față de luna mai, când medicii de familie și infecționiști din județ au luat în evidență nu mai puțin de 107 cazuri de rujeolă, în iulie a existat un singur caz. La nivel național au fost raportate 324 de cazuri.

Dacă în luna mai medicii de familie și cei infecționiști din județ au luat în evidență nu mai puțin de 107 cazuri de rujeolă, în iulie numărul a scăzut la unul.
Însă la nivel național au fost înregistrate 324 cazuri de rujeolă în luna iulie, cele mai multe dintre acestea provenind din județele Constanța (33), Botoșani (27), a informat Institutul Național de Sănătate Publică (INSP).
„În perioada 1.01.2023 – 31.07.2025, în România au fost notificate 35.424 de cazuri confirmate cu rujeolă, din care 30 de decese (5 în Municipiul București, patru în județul Brașov, trei în județul Giurgiu, câte două în județele Argeș, Iași, Suceava, Satu Mare și câte unul în județele: Mureș, Sibiu, Buzău, Constanța, Alba, Ialomița, Vaslui, Bacău, Bihor și Botoșani)”, precizează sursa citată.
Potrivit INSP, 1 – 31 iulie 2025, conform datelor extrase din RENV, au fost utilizate 24.896 de doze de vaccin ROR din stoc național.










