Reprezentantele județului Vaslui la Campionatul Național de Juniori, canotoarele Bianca Elena Drăghici și Bianca Camelia Ifteni, și-au îmbogățit palmaresul cu un total de trei medalii de aur și una de argint.

Între 6-9 iunie, Baza Nautică Dorobanț din Iași a găzduit Campionatul Național de Canotaj pentru Juniori. Toate probele s-au desfășurat pe distanța de 2.000 metri, la competiție participând numeroase echipaje, atât la feminin cât și la masculin, de la cluburi din toată țara.
Județul Vaslui a fost reprezentat de junioarele Bianca Camelia Ifteni (17 ani), născută pe 6 octombrie 2006 în comuna Pădureni, legitimată la CSM Călărași, și Bianca Elena Drăghici (17 ani), născută pe 18 iunie 2006 în comuna Ivești, legitimată la CS „Ceahlăul” Piatra Neamț.
Pe 7 iunie, în penultima zi de concurs, sportivele noastre au obținut două medalii de aur și una de argint. Astfel, Bianca Elena Drăghici a cucerit titlul național și medalia de aur în proba de două vâsle (2x), cu timpul de 06:48.48. Ea a făcut echipă cu sportiva Ionela Elena Scutaru. Podiumul a fost completat de un echipaj legitimat la CSS Orșova (timp – 06:56.58) – argint și un echipaj legitimat la CSM Timișoara (timp – 07:20.12) – bronz.
La rândul său, Bianca Camelia Ifteni a cucerit titlul național în proba de simplu vâsle (1x), cu timpul de 07:20.51. Argintul a fost obținut de Iulica Maria Ursu (CSM Suceava, timp – 07:30.39), iar bronzul de Denisa Ancuța Nicolaie (CS Olimpia București, timp – 07:30.65). Iar în proba de patru rame cu cârmaci (4+), a obținut medalia de argint și titlul de vicecampioană (timp 06:28.32). Alături de Camelia Ifteni s-au aflat sportivii Călin Răduță, Florin Ionuț Nică, Ștefăniță Ionuț Axinte și Aurelian Marian Vârgău. Aurul a ajuns la un echipaj de la CSU „Simona Halep” Constanța (timp 06:14.55) și bronzul la un echipaj de la CSM Timișoara (timp 07:07.82).
În ultima zi de concurs, pe 8 iunie, Bianca Elena Drăghici a mai cucerit o medalie de aur, respectiv titlul de campioană națională, însă în proba de două rame (2-). Și de această dată, vasluianca a concurat tot alături de canotoarea Ionela Elena Scutaru, timpul reușit de acestea fiind de 07:07.49. Argintul a fost obținut de un echipaj de la CSS Orșova (timp – 07:18.25), iar bronzul de un echipaj de la CSM Iași (timp 08:34.17).










