Un bărbat în vârstă de 48 de ani a fost preluat de urgență un echipaj al Serviciului de Ambulanţă Judeţean Vaslui după ce a fost lovit de un taur dintr-o cireadă, la ieşirea din municipiul Bârlad spre Perieni.

La sosirea echipajului medical de la Serviciul de Ambulanță Județean (SAJ) Vaslui, bărbatul care fusese luat în coarne de un taur era conştient şi cooperant.
„La locul solicitării a fost trimisă o ambulanţă C2. Bărbatul a fost găsit în stare de conştienţă şi prezenta un traumatism abdominal cu plagă cu evisceraţie după ce a fost agresat de un taur, la ieşirea din municipiul Bârlad spre Perieni. Victimei i s-a acordat primul ajutor de echipajul medical de pe ambulanţă”, a declarat Daniel Ungureanu, purtătorul de cuvânt al SAJ Vaslui.
Bărbatul se afla singur cu cireada pe un șes când unul dintre tauri l-a luat prin surprindere atacându-l cu coarnele și găurindu-i abdomenul. Omul a început să strige până a fost auzit de niște tineri care jucau fotbal în apropiere și care au sunat imediat la 112, văzând că bărbatul agonizează și este plin de sânge.
Bărbatul a fost transportat la Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului municipal de Urgenţă „Elena Beldiman” din Bârlad pentru îngrijiri suplimentare.










