Veste bună pentru bârlădeni în vreme de pandemie: trei străzi au fost asfaltate în întregime!

0

• Chiar înainte de Paște, constructorul hușean SC Viacons Rutier SRL care și-a adjudecat licitația a finalizat lucrările de asfaltare pe trei din cele nouă străzi din Bârlad ce trebuiau asfaltate cu bani de la bugetul local. Astfel, în ciuda restricțiilor de liberă circulație impuse prin ordonanțele militare emise în a doua parte a lunii martie, de câteva zile, conducătorii auto pot circula în condiții civilizate pe arterele Gheorghe Emandi, Ion Codrescu și Muzelor.

În această perioadă în care cam toate afacerile mai mici sau mai mari au fost suspendate ori închise pentru a preveni răspândirea virusului COVID-19 în rândul populației, iată că măcar în cazul unor aspecte se mai mișcă ceva. După ce, în martie, a montat bordurile la trotuarele celor nouă străzi din cartierele bârlădene Deal și Cotu Negru prevăzute în proiectul „Asfaltare și modernizare străzi în municipiul Bârlad”, iar, în aprilie, a trecut efectiv la turnarea asfaltului, chiar înainte de Paște, constructorul SC Viacons Rutier SRL Huși a finalizat primele trei străzi. Ba mai mult, le-a și redat traficului rutier, șoferii putându-se deplasa cu mașinile în condiții civilizate, având în vedere că, în ultimii zeci de ani, majoritatea acestor artere erau cel mult pietruite. Astfel, potrivit reprezentanților primăriei, chiar înainte de Sărbătorile Pascale, s-a terminat de turnat asfalt pe străzile Gheorghe Emandi, Ion Codrescu și Muzelor, iar constructorul deja se pregătește să își continue executarea contractului mutându-și echipele pe strada Cerbului.

„Este o veste bună, venită înainte de Paște, dar așteptată de sute de oameni de foarte mult timp. De-acum înainte, facem apel și la ceilalți cetățeni ai municipiului care vor tranzita străzile pe care continuă lucrările să folosească rutele ocolitoare, pentru ca acestea să se termine cât mai repede și în cele mai bune condiții. De asemenea, vreau să anunț că, în foarte scurt timp, vor începe lucrările de asfaltare pe strada Cerbului, motiv pentru care avem rugămintea ca cetățenii, riverani sau nu, să respecte restricțiile de circulație instituite în zonă”, a declarat primarul Dumitru Boroș.

De menționat că proiectul „Asfaltare și modernizare străzi în municipiul Bârlad” vizează asfaltarea a nouă străzi din cartierele Deal și Cotu Negru, ce însumează o lungime totală de peste cinci kilometri. Cele nouă străzi vizate de modernizare sunt Cerbului, Constantin Brâncoveanu, Aurel Vlaicu, Muzelor, Ștefan Neagoe (cartier Deal) și Gheorghe Emandi, Ion Codrescu, Griviței și Opanez (cartier Cotu Negru), majoritatea dintre ele fiind doar pietruite în acest moment. Obiectivul de investiții este realizat de constructorul SC Viacons Rutier SRL Huși, are o valoare de 8.603.002,23 lei fără TVA (10.237.596,45 lei cu TVA) și trebuie executată în decurs de 24 de luni.

Reamintim că, în paralel cu această investiție, se desfășoară lucrări de asfaltare și la alte 20 de străzi, incluse în proiectul „Refacere covoare asfaltice a unor străzi din Bârlad”, în valoare totală de 6.616.901,87 lei fără TVA (7.874.113,23 lei cu TVA). Vorbim despre 20 de străzi, la care se adaugă câteva alei, parcări și fundături de zonă, ce urmează să fie asfaltate în totalitate. În cazul acestei investiții, lucrările sunt executate de firma SC Soragmin SRL Sălcioara. Străzile incluse în proiect sunt: Hotin, Lirei, Vărăriei, Carpați, Prof. Dr. Gheorghe Vrabie, Episcop Iacov Antonovici (cartier Gară), Nicolae Iorga, Vasile Lupu, Ștefan Procopiu, Siret, Popa Șapcă, General Naumescu, Vergeze, Aleea Parc, Mihail Kogălniceanu, Republicii (Zona Centrală), I. C. Brătianu (cartier Crâng), Gheorghe Doja, Suceava (cartier Deal) și Dr. Ion Codrescu (cartier Cotu Negru). Până acum, au fost deja asfaltate străzile Mihail Kogălniceanu, General Naumescu, Siret și aleea de legătură dintre aceste ultime două artere.