Fãrã Wesley, suspendat pentru cumul de cartonase galbene, sarcina lui Viorel Hizo se complicã în meciul din aceastã searã, de la ora 20.30, în care FC Vaslui întâlneste o echipã «U» Cluj care s-a întãrit foarte mult în aceastã iarnã. Este motivul pentru care tehnicianul «galbenverzilor » pune forta echipei si prudenta pe primul loc, în timp ce Ionut Badea, antrenorul clujenilor, sansa, dar nu numai.
În ultimul meci al etapei cu numãrul XX, FC Vaslui întâlneste pe teren propriu Universitatea Cluj, de la 20.30. Indiscutabil, absenta lui Wesley de pe teren se va simti în meciul de disearã, de pe „Municipal“, dar, cu toate acestea, Viorel Hizo, antrenorul „galbenverzilor“, dã ca sigure cele trei puncte. Absenta brazilianului va fi compensatã de tonusul bun al echipei, dar mai ales de „forta grupului“. „Sã nu mai vorbim de lipsa lui Wesley. Este un jucãtor important, care cu sigurantã ne va lipsi, dar mult mai important este starea de spirit a echipei, forta grupului“, a declarat, sâmbãtã, în cadrul unei conferinte de presã, Hizo. De altfel, tehnicianul a subliniat acest lucru: „FC Vaslui nu stã într-un singur jucãtor“. În ciuda încrederii afisate, antrenorul „galben-verzilor“ are, totus i, o problemã: starea terenului si frigul. „Meciul cu U Cluj este la fel ca unul în deplasare. Pânã astãzi (sâmbãtã, n.r.) nici nu am reusit sã intrãm pe teren. Jucãtorii nici nu mai stiu unde sunt tribunele. Trebuie sã se tinã cont mai mult de conditiile meteo de la ora meciului atunci când se fac programãrile. Noi am fãcut un antrenament la ora disputãrii meciului si erau minus 13 grade. În aceste conditii, este imposibil sã joci!“, a mai spus Hizo. Ionut Badea, antrenorul „sepcilor rosii“, vrea sã spargã ghinionul din ultimele deplasãri la Vaslui, echipã cu pretentii la titlu. „Noi pregãtim fiecare meci la victorie, chiar dacã întâlnim o candidatã la titlu“, a spus Badea, secondat de ex-dinamovistul Claudiu Niculescu. „În tur, am demonstrat cã suntem o echipã foarte periculoasã, asa cã nu vom merge nici la Vaslui ca mielul la tãiere. S-a vãzut în meciurile cu Dinamo si Urziceni, când Unirea avea o echipã tare, cã putem bate pe oricine, oriunde“, se încurajeazã Niculescu. Din declaratii, meciul pare echilibrat. Nu la fel stau lucrurile din punct de vedere statistic, „U“ Cluj fiind, pânã de curând, o „echipã a pãcii“. Dar, cu nu mai putin de sapte jucãtori noi în lot, cu certitudine, meciul de disearã va arãta altfel decât cel din tur, încheiat cu scorul de 1-1. o confirmã si Gabriel Cânu. Fundasul crede cã „U“ Cluj este mai puternicã decât anul trecut. „Au fost adusi jucãtori noi, de la echipe puternice, si au un antrenor care vrea sã se afirme. Îl au pe Adrian Cristea, pe Claudiu Niculescu, jucãtor care executã foarte bine loviturile libere, si astfel pot decide soarta unui meci“, a spus Cânu.










