Gimnastele CSS Bârlad, în cantonament la Izvorani

0

Timp de zece zile, sapte gimnaste legitimate la CSS Bârlad, bursiere ale proiectului „}ara, tara, vrem campioane!”, au luat parte la un cantonament de pregatire centralizat desfasurat la Izvorani, judetul Ilfov. Cantonamentul a fost supervizat de antrenorii Mariana Bitang si Octavian Bellu.

În intervalul 5-25 august, Complexul Olimpic „Sydney 2000” de la Izvorani, judetul Ilfov, a gazduit un stagiu de pregatire centralizata pentru gimnastele cu vârste între 8-11 ani din centrele de juniori din tara. Mai exact, au participat gimnastele incluse în proiectul national „}ara, tara, vrem campioane!”, initiat în 2014 si finantat de Petrom, care se bucura de sprijinul unor mari campioane ale tarii, precum Nadia Comaneci, Lavinia Milosovici, Simona Amânar, Gina Gogean, Sandra Izbasa si bârladeanca Andreea Raducan, dar si de cel al antrenorilor Octavian Bellu si Mariana Bitang, care au condus multi ani lotul national de gimnastica. De fapt, Bellu si Bitang au supervizat cantonamentul, alaturi de antrenorii federali. În total, au luat parte 67 de sportive de la cluburi precum CS Dinamo Bucuresti, CSA Steaua Bucuresti, CS Farul Constanta, CSS Constanta, CNS Cetate Deva, CSS Bârlad, etc. De la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad au participat sapte fetite cu vârste cuprinse între 9-11 ani, care au fost însotite de antrenorii Ana Maria si Liviu Iordache.
„O parte dintre fete au burse olimpice si o parte sunt incluse în programul «}ara, tara, vrem campioane!», iar astfel de cantonamente se fac periodic, pentru a verifica nivelul de pregatire tehnica al copiilor. În cazul fetelor noastre, din cele sapte participante, doar Andra Donose si Beatrice Irimescu sunt incluse în «}ara, tara, vrem campioane!», în timp ce Anastasia Balaur, Ilinca Balan, Ioana Balan, Roberta Furcoi si Amalia Puflea primesc burse olimpice. Anastasia Balaur a luat parte la întreg stagiul de pregatire, adica în perioada 5-25 august, iar celelalte sase gimnaste s-au pregatit la Izvorani între 15-25 august”, ne-a declarat antrenoarea Ana Maria Iordache, sefa catedrei de gimnastica din cadrul CSS Bârlad.