Duminicã, pe terenul de sport al Liceului Teoretic „Emil Racovitã“ Vaslui s-a desfãsurat Cupa Interjudeteanã „Stiinta“ la fotbal, competitie ce face parte din cadrul proiectului „Miscarea este viatã“. Proiectul, coordonat de prof. Ovidiu Sãlcianu, a fost finantat de Directia Judeteanã pentru Sport si Tineret Vaslui si s-a desfãsurat în parteneriat cu Asociatia Judeteanã „Sportul pentru toti“, Fundatia „Tineri pentru Tineri“, Inspectoratul Scolar Judetean Vaslui si cu Primãria Vaslui. „A fost îmbucurãtor pentru noi cã am reusit sã mobilizãm într-o zi de duminicã, cu temperaturi atât de sãzute, un numãr atât de marte de elevi. Sportul este un aspect important în viata tinerilor, la fel cum este si voluntariatul. Echipa liceului nostru poartã denumirea de „Pisica neagrã“, care se stie cã este un simbol al ghinionului, tocmai pentru cã vrem sã le insuflãm tinerilor ideea cã în viatã norocul si-l face omul, iar destinul poate fi influentat pozitiv dacã îsi doresti acest lucru. Eu si colegii mei din cadrul LER Vaslui îi încurajãm pe tineri, prin astfel de activitãti, sã se implice activ în viata comunitãtii din care fac parte, sã fie un exemplu pentru alti tineri“, a spus prof. Ovidiu Sãlcianu. Numele echipei Liceului „Racovitã“ se pare cã a purtat ghinion doar adversarilor, atât în competitia la fete, cât si la bãieti. Astfel, în clasamentul final, la fete, echipa Liceului Teoretic „Emil Racovitã“ Vaslui antrenatã de prof. Ovidiu Sãlcianu, s-a situat pe primul loc, urmatã, pe locul II de echipa Grupului Scolar Industrial „Nicolae Iorga“, Negresti, antrenor prof. Costel Boitan, pe locul III situându-se echipa Grupului Scolar Industrial „Ion Mincu“ Vaslui, coordonatã de prof Gabriel Dãniciuc. La bãieti, în clasamentul final s-a situat pe primul loc echipa Grupului Scolar Industrial „Stefan Procopiu“ Vaslui, antrenatã de prof. Florin Cucu, locul II a fost ocupat de echipa Liceului Teoretic „Emil Racovitã“ Vaslui – prof. Ovidiu Sãlcianu, iar locul III a fost ocupat de echipa Colegiului Economic „Anghel Ruginã“ Vaslui, antrenatã de prof. Cristian Anusca – Doglan.











Cand a-ti castigat?
Era un lucru absolut normal sa castigam cupa….am pornit ca favoriti de la startul competitiei si nu am avut emotii nici eu nici colegii mei…speram sa aducem cat mai multe cupe la Gr.Sc.Ind „Stefan Procopiu” Vaslui!!Aviz adversarilor ce ne vor mai infrunta…nu ne luati de sus ca nu stiti de ce zid va loviti;)
Comentariile sunt închise.