Pentru că nu și-a achitat ultimele două rate la leasing s-a ales cu dosar penal

0

Din cauză că nu și-a achitat ultimele două rate la leasing, unui basarabean de 34 de ani, care și-a cumpărat mașina din Polonia, i-a fost reținut autoturismul la Albița, fiind declarat furat în țara de proveniență.

Pe 15 noiembrie, în jurul orei 07.15, în Punctul de Trecere a Frontierei Albița, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control un bărbat cu cetățenie româno-moldoveană, de 34 de ani, conducând un autoturism înmatriculat în Polonia.

„Existând suspiciuni cu privire la situaţia juridică a autoturismului, au fost efectuate verificări suplimentare, ocazie cu care polițiștii de frontieră au constatat că acesta figurează în bazele de date ca fiind furat, semnalare introdusă de către autoritățile din Polonia”, au transmis polițiștii de frontieră, care au arărtat că bărbatul a declarat că a achiziționat autoturismul în leasing, de la o societate de profil din Polonia și că ultimele două rate nu au fost achitate.

Poliţiştii de frontieră îl cercetează acum pentru săvârşirea infracţiunii de tăinuire, iar autoturismul, în valoare de 100.000 de lei, a fost reținut în vederea continuării cercetărilor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.