Municipiul Vaslui, în doliu

0

După tragedia din centrul municipiului Vaslui, în semn de compasiune și solidaritate cu familia îndurerată, toate evenimentele publice din perioada următoare vor începe cu un moment de reculegere, iar spectacolele vor fi anulate.

„Trăim zile când comunitatea noastră este marcată de tragedia întâmplată chiar în inima orașului nostru lăsând o rană adâncă în conștiința fiecăruia dintre noi”, transmite Primăria municipiului Vaslui astăzi, după tragedia petrecută marți seară, când un copil de aproape doi ani s-a electrocuat și a decedat în Centrul Civic după ce a atins un spot luminos din spațiul verde.

„Suntem datori să transformăm suferința în responsabilitate și să ne asumăm, în memoria unei vieți pierdute nefiresc, un angajament ferm: împrejurările dramei să fie clarificate până la ultimul amănunt, iar asemenea nenorocire să nu se mai repete vreodată”, spune municipalitatea, care anunță că toate evenimentele publice programate în perioada imediat următoare vor debuta cu un moment de reculegere, iar spectacolele prevăzute a se desfășura vor fi anulate, „în semn de compasiune și solidaritate față de perioada de doliu a semenilor noștri”.

„Responsabilitatea pe care fiecare dintre noi trebuie să o aibă față de siguranța comunității să ne devină tuturor prioritate absolută!”, transmite Primăria Vaslui.