Polițiștii bârlădeni au oprit în trafic luni noaptea, la ora 23.30, un tânăr de 18 ani care nu numai că nu avea permis de conducere, dar emana și halenă alcoolică, la controlul cu aparatul alcooltest rezultând 1.05 mh/l alcool pur în aerul expirat.

Pe 3 octombrie 2022, ora 23:40, un echipaj al Biroului Rutier Bârlad, aflat în exercitarea atribuțiilor de serviciu, pe strada A.I. Cuza din Bârlad, a depistat și oprit, în vederea verificării, un autoturism, înmatriculat în județul Vaslui, condus de un tânăr de 18 ani, din localitate.
Procedând la efectuarea de verificări, polițiștii au constatat că nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
Mai mult, pentru că emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultând o valoare de 1.05 mg/l alcool pur în aerul expirat. E a fost dus la Spitalul Municipal Bârlad în vederea recoltării de probe biologice, în vederea stabilirii alcoolemiei.
A doua zi, în baza probatoriului administrat, polițiștii bârlădeni l-au reținut pe tânăr pe o perioadă de 24 ore. Acesta urmează a fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, pentru dispunerea unei măsuri preventive.
Cercetările sunt continuate de către polițiști, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bârlad, în vederea stabilirii și probării întregii activității infracționale, sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de „conducerea unui vehicul fără permis de conducere” și „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”.











