Vaccinarea gratuită anti HPV, extinsă și pentru adolescentele de 14-18 ani

0

Dacă, până acum, beneficiau de gratuitate la vaccinarea împotriva infecției cu virusul papiloma uman (HPV), care duce la cancerul de col uterin, doar copilele cu vârsta între 11-14 ani, zilele trecute, a fost aprobată extinderea gratuității și pentru adolescentele cu vârsta între 14-18 ani.

Cancerul de col uterin este al patrulea cel mai frecvent tip de cancer depistat în rândul femeilor din întreaga lume și reprezintă circa 8% din totalul cazurilor și deceselor cauzate de cancer. Locul unde apare acest tip de cancer este colul uterin (numit și cervix), adică partea inferioară a uterului, ce face legătura cu vaginul. Maladia este cauzată de infecția persistentă cu HPV (Virusul Papiloma Uman), ce provoacă schimbări celulare la nivelul colului uterin. Celulele anormale acumulate formează o masă (tumoră).

Anual, în România, se înregistrează 3.308 noi cazuri de cancer de col uterin și 1.743 de decese, ceea ce însemnă o rată a mortalității de 8,9 la suta de mii de locuitori, care plasează țara noastră pe primul loc în Uniunea Europeană la mortalitatea provocată de acest tip de cancer. Din acest motiv, de câțiva ani, la nivel național a fost demarat un program de vaccinare gratuită anti HPV în rândul copilelor de 11-14 ani.

Acum însă, Ministerul Sănătății vrea extinderea gratuității la vaccinare și pentru adolescentele cu vârsta cuprinsă între 14-18 ani. Anunțul a fost făcut vineri, 3 septembrie, de ministrul Sănătății Ioana Mihăilă, care a semnat un ordin ce prevede exact acest lucru.

„România este țara din Uniunea Europeană cu cea mai mare incidență și mortalitate cauzată de cancerul de col uterin, provocat în proporție de 99% de infecția cu HPV. Vaccinarea anti HPV este cea mai bună metodă de prevenire a cancerului de col uterin, de aceea am extins categoria de vârstă astfel încât mai multe persoane care ar putea avea cele mai mari riscuri de infectare cu HPV să beneficieze de vaccin gratuit. În plus, pentru fetele de peste 14 ani este o ocazie să recupereze schema de vaccinare la care nu au avut acces la momentul potrivit”, a declarat ministrul Sănătății, Ioana Mihăilă.

Potrivit acesteia, decizia de extindere a grupei de vârstă a avut în vedere recomandările comisiilor de Epidemiologie și de Oncologie din cadrul Ministerului Sănătății, precum și ale specialiștilor din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică.

Vaccinarea anti HPV se realizează la persoanele eligibile pe baza solicitărilor părinților / reprezentanților legali, care transmit cererile către medicii de familie. Cererile sunt centralizate în ordinea cronologică a datei de înregistrare, iar trimestrial se solicită direcţiei de sănătate publică teritoriale numărul de doze de vaccin necesare.

La nivelul județului Vaslui, așa cum rezultă din situația centralizată de reprezentanții Direcției de Sănătate Publică Vaslui, în cursul anului 2020, au fost luate în evidență 38 de noi cazuri de col uterin (17 urban și 21 rural), care s-au adăugat celorlalte 986 rămase în evidență la sfârșitul lui 2019 (494 urban și 492 rural). Din păcate, la finele lui 2020 au mai rămas în evidențele medicilor oncologi doar 908 cazuri (456 urban și 452 rural), ceea ce înseamnă că, anul trecut, au fost răpuse de boală 116 femei ce sufereau de teribila maladie.