marți, ianuarie 27, 2026

Primria Vaslui a colectat la bugetul local 141 milioane de lei

n primele 11 luni ale anului 2017, la bugetul local al municipiului Vaslui s-au realizat venituri de 141 milioane lei. Sumele ncasate din impozite si taxe locale se ridic la 22,1 milioane de lei. La capitolul cheltuieli, s-au efectuat plti n valoare total de 128,8 milioane de lei. Ct priveste sectiunea dezvoltare, n urmtorii ani, n municipiul Vaslui se vor implementa peste 100 de proiecte finantate din fonduri europene, din bugetul national si bugetul local.

La data de 30 noiembrie 2017, veniturile bugetului local al municipiului Vaslui s-au realizat in procent de 90,67%. Veniturile totale realizate se ridic la suma de 141.128.284 lei, fat de prevederi bugetare definitive de 153 milioane de lei. Astfel, pe sectiunea functionare, incasrile realizate sunt in valoare de 132,4 milioane de lei, ceea ce reprezint un procent de realizare de 90,32%. La sectiunea dezvoltare, incasrile realizate sunt mult mai mici, adic suma de 8,6 milioane de lei, dar cu un procent de realizare foarte bun, respectiv 135,90%. Veniturile colectate din impozite si taxe locale s-au realizat in procent de 87,91%, ceea ce reprezint incasri de 22,1 milioane de lei. Pe segmentul sumelor realizate din cotele defalcate din impozitul pe venit s-au incasat 35,8 milioane de lei (79,92%). De asemenea, sumele defalcate din TVA pentru finantarea cheltuielilor descentralizate s-au realizat intr-un procent de 91,76%, reprezentand colectri in sum de 72,3 milioane de lei. Eugen Bot, directorul economic al Primriei Vaslui, a spus c gradul de realizare a veniturilor proprii ale bugetului local la data de 30 noimebrie 2017, determinat ca raport procentual intre veniturile proprii incasate si veniturile proprii progra – mate, este de 83%. De asemenea, gradul de finantare din veniturile proprii ale bugetului local, determinat ca raport procentual intre veniturile proprii incasate si veniturile totale incasate, este de 41,68%.

Cheltuieli de 128 milioane lei

La capitolul cheltuieli, s-au efectuat plti in valoare total de 128,8 milioane de lei, ceea ce reprezint un procent de realizare de 79%. Dac pe sectiunea functionare sau operat plti in valoare de 124,3 milioane de lei, la capitolul dezvoltare, pltile inregistrate sunt de 4,4 milioane de lei. Cele mai consistente plti, in sum de 72,6 milioane de lei, s-au fcut pentru cheltuielile de persoanal, in timp ce pentru bunuri si servicii s-au operat plti in valoare de 30,9 milioane de lei. Totodat, in domeniul asistentei sociale s-au inregitrat plti in sum de 7,3 milioane de lei, iar pentru subventii a fost alocat suma de 3,2 milioane de lei.

Peste 100 proiecte de dezvoltare

n cursul lunii octombrie 2017, Consiliul Local Vaslui a aprobat ‘Strategia Integrat de Dezvoltare Urban a Zonei Metropolitane Vaslui pentru perioada 2014-2023’. Strategia cuprinde peste 100 de proiecte de dezvoltare, care urmeaz s fie implementate in urmtorii ani in municipiul Vaslui si comunele care fac parte din Zona Metropolitan. Este vorba despre proiecte finantate din fonduri europene, din bugetul national, bugetul local sau alte surse de finantare. Proiectele care vor fi demarate in municipiul Vaslui si unittile administrativ-teritoriale care tin de zona metropolitan vizeaz extinderea troleului, a spatiilor verzi, investitii in zona comunittilor defavorizate, in educatie. Se prevede extinderea Parcului Copou, constructia unor case sociale in zona Rediu, investitii in liceele vasluiene ‘Stefan Procopiu’ si ‘Ion Mincu’ etc. Strategia reprezint un document programatic care se adreseaz unei game largi de probleme economice, sociale si de mediu ale comunittii. Documentul constituie baza dezvoltrii planurilor de actiune pentru administratia public local si organizatiile partenere, in vederea prezentrii de proiecte in cadrul programelor de finantare nationale si europene care sprijin dezvoltarea local. Dezvoltarea municipiului Vaslui este vzut prin prisma apartenentei acestuia la o zon urban functional alturi de Blteni, Delesti, Laza, Lipovt, Munteni de Jos, Munteni de Sus, Puscasi, Stefan cel Mare, Vleni si Zpodeni.

Cele mai importante

Anunțuri

Vânzări APARTAMENTE Vând apartament 3 camere în municipiul Vaslui, zona...

Atentie, soferi, un sens unic nou in Barlad!

in cel mai scurt timp, in zona Cerbul de...

Pavel Stratan va canta la Sarbatoarea Toamnei din Barlad

Spre deosebire de anii trecuti, cand publicul barladean avea...

Două femei și doi bărbați omorâți în apropiere de Bârlad, de un șofer cu permis de 8 luni

Groaznic accident de circulație produs în această după-amiază pe...

Cresc temperaturile, dar ne putem aștepta la precipitații crescute

Dacă începutul săptămânii a adus temperaturi în creștere, de mijlocul...

Incendiu la o mașină din parcarea unui supermarket din municipiul Vaslui

Detașamentul de pompieri Vaslui a intervenit pentru stingerea unui...

Spitalul din Bârlad organizează, în premieră, cursuri gratuite pentru viitorii părinți

Spitalul Municipal de Urgență „Elena Beldiman” Bârlad a anunțat că...

Se scumpesc călătoriile cu taxiul în Vaslui

Taximetriștii vasluieni, prin Camera Taximetrițtilor, au solicitat municipalității ajustarea...

Cum va fi vremea în ultimele zile din ianuarie: Temperaturi peste valorile obișnuite

Temperaturile se vor situa peste valorile obişnuite, în ultimele...

Related Articles

Popular Categories