luni, decembrie 22, 2025

Motiune liberala n CL Brlad

Grupul liberal din Consiliul Local Brlad a acuzat Executivul c initiaz proiecte de hotrre gresite, ilegale si imorale. Interesant este c liberalii si-au dat seama de acest lucru cu toate c nu aveau n fat documentatiile complete ale proiectelor. Din lips de… hrtie, a venit rspunsul.

Sedinta ordinar a Consiliului Local Municipal (CLM) Brlad din data de 29 octombrie a semnat mai mult cu o avalans de acuzat ii, dac e s ne referim la anumite proiecte de pe ordinea de zi. Si de aceast dat opozitia din Consiliu a fost bine reprezentat de cei trei consilieri liberali, n spet Dumitru Bouros, Daniel Olteanu si Ciprian Feraru. Suprarea: eternele vnzri de terenuri. „Nu e prima dat cnd lum pozitie. Nu e prima dat! As vrea, ns, s stiu dac e vreo regul care s spun c un anumit imobil nu poate face obiectul trecerii din public n privat. Dac le trecem n privat, e clar c trec n pribegie, deci vndute. La fel si cu terenurile! Care e explicatia, asadar, pentru care un anumit imobil nu a primit aviz favorabil? Cum le avizm? Ridicm mna doar pentru anumite terenuri? Nu m astept la nume ale solicitant ilor, c alea sunt secret de stat. Deci, acest argumument pe care l regsim n toate proiectele este gresit, ilegal si imoral, pentru c am cioprtit domeniul public total. Ridicm cu totii mna mpotriv”, a explicat Bouros, liderul grupului liberal din CLM.

Cine se apara…

Imediat, o parte dintre consilieri au tinut s dea replica. Pe rnd, au luat cuvntul (coincident sau nu) mai multi consilieri social-democrati. Cel mai „simpatic” a fost Valeriu Costchescu care a afirmat, spre deliciul slii, c „nu e o regul ca atunci cnd faci cereri s si iei terenuri. De exemplu eu. Care am fcut!”. A intervenit, la un moment dat, si primarul Constantin Constantinescu, care, desi i-a dat dreptate lui Bouros, a preferat s l indice pe secretarul Primriei, Ctlin Haret: „Nu e vorba despre vreo cerere de trecere din domeniul public n cel privat, care s fi fost depus la Primrie”. Varianta gsit ulterior de avocatul Bouros a fost c proiectul poate ar fi vizat un teren ce formeaz obiectul Legii 10 (retrocedare). Cum nimeni nu a confirmat acest lucru, liberalul si-a ncheiat intervent ia cu o ntrebare la obiect: „De ce votm, asadar?”. Nu se stie cti consilieri au nteles ntrebare, ns cert este c proiectul n cauz a trecut cu 14 voturi pentru, 3 mpotriv si o abtinere.

Jenibil

Un alt teren scos la vnzare de municipalitate avea s strneasc si mai multe remarci acide din partea aceluiasi grup opozant. Printre remarci, alte si alte acuzatii grave. „Domnilor, unde sunt schi- tele? Ce votm aici? Cum vedem terenurile? Nu avem schite, nu stim nimic. Executivul nu a prezentat nimic. Vreau s v spun c nici GPS-ul nu a gsit terenul despre care vorbim acum. Se vede ceva, ns doar prin curtile oamenilor, aiurea. n plus, 800 de metri ptrati la Republicii… nu se poate cu acest pret! E derizoriu. E subevaluat. Asa stnd lucrurile, deficientele sunt majore si rog insistent s gsiti alt modalitate de evaluare a bunurilor si terenurilor. Din aceste considerente, noi suntem din nou mpotriv”, a spus acelasi Bouros. La ntrebarea referitoare la lipsa schitei cadastrale care lipsea din mapa consilierilor, acestia fiind pusi n situatia (doar) de a visa pe unde s-ar putea afla terenul ce urma a fi trecut n privat, rspunsul a venit cum nu se putea mai repede din partea sefului Serviciului Cadastru, din cadrul Primriei, Lucian Volintiru. El a spus, cu fata ctre primarul Constantinescu, c schita ar exista la dosar si c nu a fost dat tuturor consilierilor din lips de… hrtie! Membru n Comisia de Urbanism, liberalul Daniel Olteanu le-a nchis gura tuturor: „Domnilor, dar la Urbanism proiectul nu a existat, nu a fost discutat!” Acest lucru nu l-a mpiedicat pe primarul Constantinescu s rbufneasc. „Vd c i-ati dat posibilitatea unui ilustru avocat s pledeze ca la bar. V asigur c la viitoarele comisii domnul Volintiru nu va da drumul la proiecte similare fr schite. n privinta fundatiei de pe acel teren (situat n zona Cinema Brladul, n.r.), ea este acolo de circa 520 de ani (de fapt 25 de ani, n.r.). E bine c o ia cineva, pentru c va avea de bgat bani grei acolo. Chiar as dori s ndrzneasc cineva s o cumpere. Poate chiar de la Bucuresti, domnul Patriciu. Repet, s se vnd ea…”, a spus suprat primarul. Pn la urm, proiectul a trecut cu toat opozitia liberalilor, ns, n final, s-a propus o initiativ care ar putea linisti toate spiritele, desi nu prea e pe placul multora: s se mearg pe teren, pentru a vedea toat lumea, la fata locului, ce anume se vinde. Initiativa i-a apartinut tot unui social-democrat, n spet consilierul Valeriu Costchescu.

Cele mai importante

Anunțuri

Vânzări APARTAMENTE Vând apartament 3 camere în municipiul Vaslui, zona...

Atentie, soferi, un sens unic nou in Barlad!

in cel mai scurt timp, in zona Cerbul de...

Pavel Stratan va canta la Sarbatoarea Toamnei din Barlad

Spre deosebire de anii trecuti, cand publicul barladean avea...

Două femei și doi bărbați omorâți în apropiere de Bârlad, de un șofer cu permis de 8 luni

Groaznic accident de circulație produs în această după-amiază pe...

Focurile de artificii ar putea fi interzise complet în municipiul Vaslui

După ce, prin lege, au fost interzise petardele, iar...

Doar 16,30% dintre vasluieni lucrează

Doar 16,30% dintre vasluieni lucrează, așa cum rezultă din...

Doar câteva zile până când vechea aplicație Revisal devine neutilizabilă

Angajatorii din județ mai au doar câteva zile pentru...

Tratamentul sinuzitei

Dr. Ionuț Gabriel Hănțăscu, medic primar ORL, Arcadia Sinuzita, patologie...

Vreme închisă, înainte de sărbători, cu ceață și ploaie slabă

Zilele de dinainte de sărbători aduc vreme închisă, anunță...

TVA pentru sectorul HoReCa va rămâne 11%

TVA pentru sectorul HoReCa (hoteluri, restaurante, catering) va rămâne...

Related Articles

Popular Categories