Galben-verzii au pierdut ultimul joc

FC Vaslui a ncheiat stagiul de pregtire din Antalya (Turcia). n ultimul joc amical de verificare elevii lui Viorel Moldovan i-au ntlnit pe rusii de la Spartak Nalchik. La finalul celor 90 de minute a fost 2-1 pentru adversari, dup ce brazilianul Wesley Lopes Da Silva deschisese scorul pentru galbenverzi. Sud americanul adus n aceast iarn si-a demonstrat nc o dat valoarea nscriind pentru a cincea oar n cele sapte partide jucate de vasluieni n cantonamentele efectuate n aceast iarn n Portugalia si Turcia. Moldogol a nceput disputa cu rusii (locul 9 n prima lig) n urmtoarea formul: Kuciak- Akakpo, Cnu, Madouni, Hugo Luz, Gheorghiu, Genchev, Ljubinkovic, Milisavljevic, Wesley, Kirovski. Dup pauz au mai evoluat Farkas, Pavlovic, Temwanjera, Zubar, Burdujan, Markovic, Zmeu, Blace si Buhus. Asadar, un 11 de start cu doar un romn (Cnu) si alti trei printre rezerve. Am avut o prim repriz foarte bun, ns n cea de a doua nu ne-a mai iesit practice nimic. Am pierdut n chiar ultimul minut printr-un gol marcat din penalty, a declarat Ctlin Popa, directorul sportiv al celor de la FC Vaslui. Zilele urmtoare lotul se va pregti cel mai probabil la Husi. Nu ar fi exclus ca smbt, 21 februarie, trupa pregtit de Viorel Moldovan, Cristi Dulca si Leo Grozavu s sustin un nou meci amical de pregtire, cu FCM Bacu, ocazie cu care vor fi prezentati si ultimii fotbalisti sositi n aceast iarn n tabra vasluian.