CSM Vaslui, câștigătoarea Cupei României, faza regională

CSM Vaslui s-a calificat printre cele șapte campioane regionale care au trecut mai departe, în tirul I din faza națională a Cupei României.

Echipa de fotbal din municipiului Vaslui, CSM Vaslui, coordonată de Gabriel Crăciun și Adi Racoviță s-a impus sâmbătă cu scorul de 2-1 (2-1) în fața ACS USV Iași, meci disputat pe stadionul Agronomia din Iași.

Ieșenii au deschis scorul în prima repriză, însă doar după două minute Robert Rusu a și restabilit egalitatea. Același jucător va înscrie golul care a făcut diferența în finală, deși ambele echipe au mai avut și alte șanse clare de a înscrie în poarta adversarului. Portarul CSM Vaslui, Florinel Petrariu, dovedit o formă bună, reușind să respingă câteva mingi grele.

După această victorie, echipa vasluiană trece mai departe în Cura României urmând să evolueze în primul tur național al competiției, pe 2 agust, cel mai probabil cu Rapid Brodoc.