Bârladul devine polul rugby-ului românesc U18

0
882

Timp de aproape o săptămână, baza sportivă a Clubului Sportiv Școlar (CSS) Bârlad va găzdui un cantonament de pregătire și selecție pentru naționala României U18. Din totalul de 37 de rugbiști convocați de la cluburi din întreaga țară, trei sunt legitimați la CSS Bârlad.

Încă de luna trecută, oficialii Federației Române de Rugby (FRR) anunțau că, între 15-20 mai, Bârladul va găzdui un stagiu de pregătire și selecție pentru România U18. Aceștia spuneau că toți cei 37 de sportivi convocați au fost văzuți de către Marius Tincu, directorul tehnic al FRR, în vizitele pe care le-a făcut la cluburile din țară în timpul pandemiei pentru a lucra cu jucătorii și antrenorii. Pentru acest cantonament, staff-ul tehnic a selectat 19 înaintași și 18 treisferturi.

Potrivit oficialilor FRR, acesta este primul stagiu de pregătire și selecție pentru naționala României U18 din 2022 și are în vedere pregătirea în vederea participării „stejăreilor” în sezonul competițional 2022 la Campionatul European de rugby în XV. Locația și data de desfășurare a competiției urmează să fie anunțate de Rugby Europe.

„În ce privește reunirea lotului, sportivii care evoluează la echipele din Baia Mare, Bârlad, Iași, Galați și Gura Humorului se vor prezenta duminică, 15 mai, la ora 19.00, la baza sportivă a CSS Bârlad din Bulevardul Republicii nr. 320. Cei legitimați la cluburile din Timișoara și București se vor reuni în aceeași zi, la ora 14.00, la sediul FRR din București și vor face deplasarea spre Bârlad cu microbuzul FRR”, au anunțat reprezentanții FRR.

Lotul României pentru stagiul de la Bârlad:


Pilieri: Ciprian Sălceanu (CSS 2 Baia Mare), George Motrea (CSS Bârlad), Michael Conte (CSS Bârlad), Raul Uzbasich (SCM Timișoara / ACS Warriors Timișoara)
Taloneri: Mario Perici (ACS Warriors Timișoara), Vlad Buruiană (CSS Unirea Iași), Mihai Iulian Hodeniuc (RC Gura Humorului)
Linia a doua: Marian Cozma (CSS 2 Baia Mare), Erwin Kis (CSS 2 Baia Mare), Radu Ghinuț (CSS Unirea Iași), Paul Daniel Stoica (CSM București), Pavel Ursu (CSS Unirea Iași)
Linia a treia: Andrei Schutz (CSS 2 Baia Mare), Vasile Plotuna (SCM Timișoara / ACS Warriors Timișoara), Ștefan Butnaru (CSS Unirea Iași), Codrin Mertic (CSS Unirea Iași), Alin Marius Lupu (CSS Galați), Sebastian Matei Rusu (RC Gura Humorului)
Mijlocași la grămadă: Alvaro Berchi (Warriors Timișoara), Iulian Antohi (CSS Unirea Iași), Gabriel Viorel Burlacu (CSS Galați), Marian Popescu (RC Gura Humorului)
Mijlocași la deschidere: David Balan (RC Gura Humorului), Andrei Bucsa (CSS 2 Baia Mare), Marian Manoilă (Warriors Timișoara)
Centri: Cosmin Chelariu (CSS 2 Baia Mare), Vlăduț Baltag (CSS Bârlad), Cosmin Rotariu (CSS Unirea Iași), Alexandru Golăescu (CSS Unirea Iași), Daniel Florin Varvaroi (RC Gura Humorului)
Aripi: Ștefan Hordilă (CSS Unirea Iași), George Țurcă (CSS Unirea Iași), Mircea Cristian Flipciuc (RC Gura Humorului)
Fundași: Dragoș Voiniciuc (CSS Unirea Iași), Dragoș Paoletto (CSS 2 Baia Mare), Alexandru Cârțan (CSS Unirea Iași)

Staff-ul este compus din: Marius Tincu – director tehnic, Răzvan Popovici – antrenor, bârlădeanul Florin Ibănescu – antrenor, bârlădeanul Dragoș Cernat – preparator fizic, Vlad Ilie – doctor, Cosmin Ștefan Dumitrașcu – kinetoterapeut, Rareș Manolache – manager.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.