Cetățenii din comuna Vinderei, așteptați la Căminul Cultural pentru vaccinare anti COVID-19

0
655

Primarul de Vinderei, Ionuț Ghiur, îi îndeamnă pe cetățenii din comună să dea curs recomandărilor specialiștilor de a se vaccina împotriva virusului SARS-CoV-2, dându-se exemplu chiar pe el, care s-a imunizat fără a sta pe gânduri. Invitația edilului este mai mult decât binevenită, cu atât mai mult cu cât, în urmă cu o lună, situația ponderii vaccinărilor pe fiecare unitate administrativ-teritorială (UAT) în parte publicată de Institutul Național de Statistică Publică arăta că, din comuna Vinderei, s-au imunizat doar 6,74% dintre persoanele eligibile (peste 12 ani). Și, pentru a le veni în întâmpinare, Ghiur îi anunță pe cei interesați că o echipă mobilă se va deplasa în comună la jumătatea săptămânii.

„Miercuri, 10 noiembrie 2021, începând cu ora 10.00, persoanele înscrise și neînscrise pe liste sunt așteptate la centrul de vaccinare din satul Vinderei, amenajat în incinta Căminului Cultural. O echipă mobilă de medici și asistente din cadrul Direcției de Sănătate Publică Vaslui se va deplasa în comuna noastră, pentru a vaccina contra SARS-CoV-2, cu vaccinurile BioNTech/Pfizer și Johnson&Johnson. Transportul persoanelor doritoare din celelalte sate ale comunei noastre va fi asigurat de către primărie, după următorul program: • Obârșeni – ora 9.30; • Docăneasa – ora 10.00; • Valea Lungă – Tălășman – ora 10.30; • Docani – ora 11.15; • Brădești – ora 11.45. În aceste momente în care oamenii suferă și, din păcate, unii dintre apropiații noștri își pierd viața din cauza complicațiilor generate de acest virus perfid, eu nu pot să vă spun decât «Vaccinați-vă!». Sunt una dintre milioanele de persoane care au trecut prin boală, făcând o formă severă, m-am vaccinat și este mai mult ca sigur că mă voi reîntâlni cu acest virus perfid, dar am șansa datorită vaccinului să nu fac iar o formă severă și să nu ajung la ATI. Fiecare decide pentru el și familia lui! Eu am ales să mă vaccinez  și să am încredere în medici și medicină. Dumnezeu să ne ajute!”, este mesajul postat vineri, 5 noiembrie, de primarul Ghiur pe contul său de socializare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.