Atleți veterani din Bârlad, medaliați cu aur, argint și bronz la Campionatul Național Masters

Bârlădenii Aurel Aniță (66 ani) și Mihai Gheciu (60 ani), care au participat în week-end, la Campionatul Național de Atletism Masters, dedicat veteranilor acestui sport, au cucerit împreună nu mai puțin de trei titluri de campion național la probele de 800 metri, 300 metri garduri și 5.000 metri marș, unul de vicecampion național în proba de 800 metri, precum și trei medalii de bronz în cursele de 100 metri, 200 metri și 1.500 metri.

Stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București a găzduit, între 28-29 august, cea de-a 36-a ediție a Campionatului Național de Atletism în aer liber Masters. Competiția a fost organizată de Federația Română de Atletism și Comisia atleților Masters și s-a adresat sportivilor care au depășit vârsta Senioratului și veteranilor, adică de la 35 de ani în sus.

Campionatul s-a desfășurat la feminin și masculin, pe mai multe categorii de vârstă (+ 35 ani, + 40 ani, + 45 ani, + 50 ani, + 55 ani, + 60 ani, + 65 ani, + 70 ani, + 75 ani, + 80 ani, + 85 ani) și pe mai multe probe (100 metri, 200 metri, 400 metri, 800 metri, 1.500 metri, 5.000 metri, 5.000 metri marș, 80 metri garduri, 100 metri garduri, 110 metri garduri, 200 metri garduri, 400 metri garduri, 2.000 metri obstacole, 3.000 metri obstacole, lungime, triplusalt, înălțime, prăjină, greutate, disc, suliță, ciocan, ciocan greu).

Bârladul a fost reprezentat de doi atleți veterani, ambii pensionari, dar care continuă să ducă o viață activă, practicând din plin sport și chiar performând. Este vorba despre Aurel Aniță, legitimat la CS Politehnica Iași, care a împlinit 66 de ani pe data de 17 februarie și a concurat în probele de 400 metri, 800 metri, 1.500 metri și 300 metri garduri, la categoria + 65 ani, respectiv Mihai Gheciu, legitimat la CS Viitorul Vaslui, care va împlini 61 de ani pe 2 octombrie și care a concurat în probele de 100 metri, 200 metri, 800 metri și 5.000 metri marș, la categoria + 60 ani.

Astfel, în cursa de 800 metri, Aurel Aniță a scos un timp de 2:54.01, cu care a obținut medalia de aur și titlul de campion național. Tot aur a cucerit și în proba de 300 metri garduri, terminată cu timpul de 1:02.32. Nu în ultimul rând, în cursa de 1.500 metri, a scos un timp de 5:54.43, cu care a obținut medalia de bronz.

În ceea ce îl privește pe Mihai Gheciu, cunoscut interpret de muzică folk și fost rulmentist, acesta a obținut medalii la toate cele patru probe. Concret, în cursa de 5.000 metri marș, terminată cu timpul de 38:0014, a ieșit campion național, iar în cea de 800 metri (3:26.99) a cucerit medalia de argint și titlul de vicecampion. Nu în ultimul rând, la probele de 100 metri (timp 16.51) și 200 metri (timp 36.09) a obținut medalia de bronz.