Atlet veteran din Bârlad, dublu campion și dublu vicecampion național la 66 de ani!

0
1605

Bârlădeanul Aurel Aniță, ajuns la o vârstă la care mulți își așteaptă pensia lunară liniștiți, a cucerit, în week-end, nu mai puțin de două titluri de campion național la probele de 400 și 800 metri, precum și două de vicecampion național în probele de 200 și 1.500 metri, la categoria de vârstă + 65 ani.

În timp ce unii colegi de vârsta lui se odihnesc la pensie după o viață de muncă, bârlădeanul Aurel Aniță, care a împlinit 66 de ani pe data de 17 februarie, continuă să ducă o viață activă, practicând din plin sport și chiar performând. Cu o întârziere de două zile, veteranul și-a făcut un cadou binemeritat, pentru care a muncit ani de zile.

Concret, cu ocazia participării, între 20-21 februarie, la Campionatul Național de Masters în sală, desfășurată în Sala de atletism „Ioan Soter” din București, acesta a avut o prestație aproape perfectă, întorcându-se acasă cu două titluri de campion național și cu tot atâtea de vicecampion național.

Competiția sportivă este rezervată atleților veterani și fost organizată pe mai multe categorii de vârstă (+ 35 ani, + 40 ani, + 45 ani, + 50 ani, + 55 ani, + 60 ani, + 65 ani, + 70 ani, + 75 ani, + 80 ani, + 85 ani) și pe mai multe probe (60 metri, 200 metri, 400 metri, 800 metri, 1.500 metri, 3.000 metri, 3.000 metri marș, 60 metri garduri, lungime, triplusalt, înălțime, prăjină și greutate), iar bârlădeanul s-a întors din capitală cu două medalii de aur și două de argint.

Rezultatele sunt cu atât mai importante cu cât atletul a alergat în patru probe și a obținut medalii la toate. Astfel, bârlădeanul legitimat la CS Politehnica Iași a concurat la categoria + 65 ani, în probele de 200 metri, 400 metri, 800 metri și 1.500 metri. În cursa de 400 metri, a scos un timp de 1:14.44, cu care a obținut medalia de aur, fiind urmat pe podium de un sportiv legitimat la CSM Craiova (timp 1:15.41) și de unul de la Locomotiva București (timp 1:22.22).

Tot titlul național l-a cucerit și în proba de 800 metri, cu timpul 2:54.91, pe locul II ieșind tot un atlet de la CSM Craiova (timp 2:58.56), iar pe III – unul de la Locomotiva București (timp 3:00.94). În cursa de 200 metri, s-a clasat pe locul II (cu timpul 34:77), urcând pe podium alături de doi sportivi de la Locomotiva București (aur – timp 33:62 și bronz – timp 37:46). Nu în ultimul rând, tot argint a obținut și în cursa de 1.500 metri, unde a scos un timp de 6:01.26. Aurul a fost cucerit de un atlet de la CS Orășenesc Cugir (timp 5:43.35), iar bronzul de un atlet de la CSM Craiova (timp 6:09.69).