Mirela Lavric, locul II la 400 m, în etapa a doua a Campionatului Naţional de atletism în sală

0
791

Sportiva vasluiană Elena Mirela Lavric, legitimată în cadrul CSM Vaslui, a obținut locul II, la 400 m, cu 56.75 secunde, în cadrul etapei a doua a Campionatului Național de atletism în sală găzduită de Sala „Ioan Soter”, din Complexul Sportiv Naţional ”Lia Manoliu” din Bucureşti.

Sportiva vasluiană Elena Mirela Lavric, legitimată în cadrul CSM Vaslui, a obținut locul al doilea în cadrul cursei de 400 metri, cu 56.75 secunde, în cadrul etapei a doua a Campionatului Național de atletism în sală găzduită de Sala „Ioan Soter”, din Complexul Național „Lia Manoliu” din București. Locul întâi a fost ocupat de sportiva Sanda Belgyan, de la CSU Cluj-Napoca, cu 55.72 secunde.

Mirela Lavric a devenit, anul trecut, prima senioară de la clubul vasluian, după ce în 2019, vasluianca semnase cu CSM Bacău, revenind în circuitul atletic international, după ce a fost cooptată în lotul României de atletism care a participat la Jocurile Europene de la Minsk.

Atleta vasluiană are în palmares multiple titluri europene și mondiale de juniori și tineret și un bronz mondial la nivel de Seniori, cu ștafeta de 4×400 a României, cucerit în 2016, la Portland. Mirela Lavric este antrenată de profesoara Viorica Pintilie.

Rezultatele Campionatului Naţional de atletism în sală:

FEMININ
60 m
1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 7.43
2. Maria Mihalache (CS Olimpia Bucureşti) 7.47
3. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 7.66

400 m
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 55.72
2. Elena Mirela Lavric (CSM Vaslui) 56.75
3. Adina Elena Cîrciogel (CS Ţara Bârsei 2011 Braşov) 56.91

1.500 m
1. Florina Ştefana (CSA Steaua) 4:19.28
2. Roxana Elisabeta Rotaru (CSA Steaua) 4:21.82
3. Angela Veronica Olenici (CSU Simona Halep Constanţa) 4:31.58

Triplusalt
1. Florentina Costina Iuşco (LPS Cetate Deva) 13,87 m
2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 13,57 m
3. Ioana Manoliu (CS Farul Constanţa) 13,16 m

Săritura în înălţime
1. Daniela Stanciu (CSA Steaua) 1,90 m
2. Florentina Budică (CSM Craiova) 1,75 m
3. Ana Maria Tudor (CSM Oneşti) 1,60 m

Săritura cu prăjina
1. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,50 m
2. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,00 m

Aruncarea greutăţii
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 13,77 m
2. Florentina Budică (CSM Craiova) 10,83 m
3. Georgiana Lavinia Ciurea (LPS Câmpulung Muscel/CSU Piteşti) 10,78 m

MASCULIN
60 m
1. Petre Nicolae Rezmiveş (CSM Ploieşti/CS Petrolul Ploieşti) 6.82
2. Robert Cristian Breahnă (CS Rapid/CS Olimpia) 6.84
3. Robert Sebastian Bîrsa (CS Farul) 6.85

400 m
1. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 48.88
2. Mihai Sorin Dringo (CSU Oradea) 49.42
3. Constantin Andonii (CS Petrolul/CSM Ploieşti) 50.02

1.500 m
1. Nicolae Marian Coman (CSU Arad/CSM Craiova) 3:52.63
2. Dorin Andrei Rusu (CSA Steaua) 3:53.37
3. Andrei Cristian Ştefana (CSA Steaua) 3:55.11

Triplusalt
1. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Piteşti) 15,69 m
2. Bogdan Georgian Cioacă (CSM Piteşti) 14,03 m

Săritura în înălţime
1. Marius Cristian Dumitrache (CS Rapid) 2,15 m
2. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,10 m
2. Valentin Alexandru Androne (CSM Bucureşti) 2,10 m

Săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,80 m
2. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,50 m
3. Robert Mihai Tabacu (CSM Oneşti) 4,40 m

Aruncarea greutăţii
1. Andrei Rareş Toader (CS Dinamo) 20,38 m
2. Marius Constantin Musteaţă (CSA Steaua) 18,78 m
3. Andrei Marius Gag (CS Dinamo) 18,38 m

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.