Elevii barladeni, incurajati sa faca sport de un campion mondial la kempo

0
1196

• Elevii din Barlad, in special cei care frecventeaza Scoala „Manolache Costache Epureanu”, au fost vizitati zilele trecute de unul dintre multiplii campioni mondiali la kempo, Yamato Zaharia. Prezent la Barlad in cadrul evenimentului „Saptamana europeana a sportului scolar”, luptatorul de arte martiale i-a incurajat pe cei mici sa faca sport pentru o sanatate „de fier”.

Intre 23-30 septembrie, s-a derulat cea de-a V-a editie a evenimentului „Saptamana europeana a sportului scolar”, in organizarea Federatiei Romane Sportul pentru Toti (FRSpT) si a Ministerului Tineretului si Sportului, la initiativa Comisiei Europene de promovare a sportului si a activitatii fizice in intreaga Europa. Evident, si Barladul a fost implicat in acest proiect, pe durata saptamanii trecute fiind desfasurate numeroase concursuri si activitati sportive in toate unitatile scolare si nu numai.

O activitate inedita s-a derulat la Scoala Gimnaziala „Manolache Costache Epureanu” Barlad, unde a avut loc festivitatea de deschidere a evenimentului sportiv la nivel de judet. Aici, pe langa autoritatile locale care au participat la manifestare, a luat parte si Yamato Zaharia (23 ani), fiul presedintelui Federatiei Romane de Kempo si multiplu campion national, international si mondial in mai multe probe de kempo, inclusiv la MMA (Arte Martiale Mixte). Fiindca in urma cu cateva luni, luptatorul a participat la cel de-al doilea sezon al concursului televizat „Exatlon”, adresat celor mai rezistenti sportivi, in echipa „Faimosii”, acesta i-a adus cu el si pe fratii Alexandru si Gabriel Nedelcu, participanti la prima, respectiv a treia editie a „Exatlon”-ului, in echipa „Razboinicii”.

„«Faimosul» Yamato Zaharia, multiplu campion mondial la kempo, a incurajat copiii din judetul Vaslui si in principal pe cei de la Scoala «Manolache Costache Epureanu» Barlad sa faca miscare, sa se bucure de sport si sa creada in beneficiile practicarii acestuia, prin participarea la deschiderea oficiala a «Saptamanii Europene a Sportului Scolar», organizata de scoala noastra. Si cum luptatorului nostru ii plac provocarile, acesta i-a adus si pe «Razboinicii» Alex «Bentita» Nedelcu (participant la sezonul 1 Exatlon Romania) si Gabi Nedelcu (participant la sezonul 3 Exatlon Romania). Cei trei au incurajat copiii prezenti, implicandu-se direct in intrecerea pe echipe la activitatea de tip «Exatlon» organizata de scoala. Clubul nostru nu putea raspunde altfel la aceasta prezenta decat cu o reprezentatie specifica de exceptie, reusind alaturi de cluburile partenere sa aduca pe platoul scolii peste 100 de practicanti de kempo, copii cu varste diferite, dar cu aceeasi pasiune pentru sport. Copiii de la «Wazary Dojo», «Kentai Dojo», «Cocosan Dojo» si «Miyagi Dojo» au dat cu «Kiai» (strigat de lupta) startul «Saptamanii Europene a Sportului Scolar»„, ne-a declarat Alexandru Rotaru, profesor de sport la scoala gazda si presedintele Clubului „Wazary Dojo” Barlad.

Acesta a multumit pe aceasta cale conducerii Federatiei Romane de Kempo pentru facilitarea prezentei celor trei campioni, dar si colegilor de la cluburile partenere si colegilor de educatie fizica si sport pentru sprijinul acordat in organizarea evenimentului.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.