Premiantii din Suletea, rasplatiti cu un sejur la mare

0
860

Pentru al saptelea an consecutiv, elevii cu cele mai bune rezultate la invatatura din comuna Suletea vor fi rasplatiti cu o mini-vacanta pe litoralul romanesc. Este vorba despre 30 de elevi din clasele I-VIII, din localitatile Rascani, Jigalia, Fedesti si Suletea, care s-au straduit pe parcursul intregului an scolar 2018-2019 sa invete cat mai bine si in ideea ca vor putea beneficia de un sejur gratuit la mare. Copiii vor putea face plaja si se vor putea balaci in voie in statiunea Navodari, unde le-au fost asigurate cazarea si masa. Initiativa apartine autoritatilor locale, in speta primarului Ciprian Robert Tamas, caruia i-a venit aceasta idee pentru a-i stimula pe copii sa invete cat mai bine.

„Dupa un an scolar greu, elevii cu cele mai bune rezultate din comuna noastra vor merge din nou la mare! Multumesc directorului scolii pentru devotament, dascalilor pentru daruinta, parintilor pentru sustinere si implicare, oamenilor de serviciu pentru asigurarea conditiilor de studiu si, nu in ultimul rand, copiilor pentru sarguinta! Statiunea Navodari va asteapta si in acest an, dragilor! Ca in fiecare an, sustinem cu tarie educatia, facem tot ce ne sta in putinta pentru sistemul de invatamant din comuna noastra! Copiii au plecat dis-de-dimineata (ieri, 8 iulie, n.r.) cu un miniautocar si speram sa prinda vreme buna, ca sa aiba se distreze”, ne-a declarat primarul comunei.

Ca si in anii precedenti, transportul dus-intors este asigurat de Primaria Suletea, care a pus la dispozitie autocarul cu 36 de locuri, insa restul cheltuielilor vor fi suportate de sponsori cu suflet mare, care nu s-au dat inapoi de la a oferi o mica bucurie copiilor din mediul rural ai caror parinti nu si-ar fi permis sa ii trimita la mare.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.