Titanii barladeni, 21 de medalii la International Pro Jiu-Jitsu Championship Galati

  • Toti cei 20 de sportivi legitimati la Fight Club Titans Barlad, care au participat la concursul Abu Dhabi International Pro Jiu-Jitsu Championship, gazduit la Galati, au urcat pe podium. In total, au cucerit 21 de medalii, dintre care zece de aur.

Cei mai buni luptatori din tara dar si din strainatate si-au dat intalnire sambata, 22 iunie, in cadrul competitiei Abu Dhabi International Pro Jiu-Jitsu Championship Galati, ce a reprezentat a doua din cele patru etape ale Campionatului de Brazilian Jiu Jitsu – Belt League. La concurs s-au inscris numeroase cluburi din intreaga tara, dar si din Bulgaria, Republica Moldova, Italia si Marea Britanie, in total, pe suprafata de lupta intrand peste 240 de sportivi, pe mai multe categorii de varsta si greutate. Printre cluburile participante s-a numarat si Fight Club Titans Barlad, care s-a inscris cu 20 de sportivi. Toti au demonstrat ca au valoare si au reusit sa se impuna in fata adversarilor de pe suprafata de lupta, cucerind nu mai putin de 21 de medalii binemeritate, dintre care zece de aur, opt de argint si trei de bronz.

Astfel, clubul barladean a obtinut medalii de aur prin urmatorii sportivi: Mihai Gheghici (categoria -24 kg), David Codreanu (-23 kg), Darius Negrescu (-27 kg), Iasmina Capraru (-27 kg), Andreea Papuc (-24 kg), Alexandra Tibuleac (-44 kg), Dan Andrei Rusu (-41 kg), Iulia Dumitru (-48 kg), Denis Mocanu (-24 kg) si Alberto Diea (-50 kg). Medaliile de argint au fost cucerite de sportivii Mihai Gheghici (categoria -26 kg), Fabrizio Puscasu (-37 kg), Cosmin Boghiu (-38 kg), Laura Toma (-57 kg), Vlad Codreanu (-72 kg), Raul Roman (-27 kg), Darius Dariescu (-48 kg) si Darius Camenic (-30 kg). Iar cu cate o medalie de bronz au revenit acasa Adriana Boghiu (-44 kg), Andreea Diaconu (-44 kg) si Nicoleta Stoian (-50 kg).

Suntem multumiti de evolutia sportivilor nostri, chiar daca in ultima clipa au fost cumulate categoriile si au luptat cu sportivi mai experimentati sau cu kilograme in plus. Le multumim sportivilor pentru efortul depus, iar parintilor pentru sustinerea pe care ne-o arata mereu. Impreuna vom cladi o echipa puternica. In continuare, unii dintre sportivii nostri se pregatesc pentru a participa la concursul Grand Prix Superfight System, ne-a declarat Dumitru Dimofte, unul dintre instructorii clubului barladean.

  • Adriana Susnea

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.