Atletul Raul Vrabie, vicecampion national

0
857

Prestatie excelenta reusita la finala Campionatului National pentru Juniori 1, adresata sportivilor cu varsta sub 20 de ani, de catre atletii legitimati la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Barlad. In week-end, mai exact vineri si sambata (22-23 iunie), cativa dintre sportivii antrenati de profesorul Lucian Bolgar au participat la competitia gazduita pe Stadionul Municipal „Nicolae Dobrin” din Pitesti, iar unul dintre ei a venit acasa cu un titlu de vicecampion national. Este vorba despre Raul Alexandru Vrabie (Junior 2), care a alergat in proba de 3.000 de metri obstacole, reusind sa castige medalia de argint, cu un timp de 10:00.85. Podiumul a fost completat de atletii Mihai Robert Dumitriu, legitimat la LPS Pitesti, care a cucerit titlul de campion national (timp 9:42.04), si Gabriel Iulian Serban, legitimat la CSS Targoviste, care a obtinut medalia de bronz (timp 10:23.45).

La aceeasi proba, dar la feminin, Alexandra Andreea Vama (Junioara 2), a avut o zi mai proasta, asa ca nu a urcat pe podium, dar a facut un concurs excelent. Concret, aceasta s-a clasat pe locul cinci, cu timpul 12.19.83. Iar la proba de 1.500 metri, Laurentiu Dumitrel Vrabie (Junior 3) a terminat pe locul opt, cu timpul 4:15.57. In aceeasi cursa au alergat si Alexandru Mihai Goga (Junior 3), Andrei Anton (Junior 3) si Stefan Anton (Junior 3), dar acestia s-au situat ceva mai departe de podium.