Luptatorii „Wazary Dojo” Barlad au „rupt” tot: 9 campioni si 7 vicecampioni nationali!

0
1220

Rezultate peste asteptari obtinute in week-end de practicantii de arte martiale de la Clubul „Wazary Dojo” Barlad la Campionatul National de Submission de la Bucuresti. Cei 21 de sportivi deplasati la competitie au venit acasa cu 19 medalii, noua dintre luptatori devenind campioni, iar alti sapte, vicecampioni nationali. Alaturi de ei au mers si sapte copii de la Clubul „Cocosan Dojo” din Bogdanesti, cinci dintre ei venind cu bronz, in timp ce unul a cucerit aurul.

La finele saptamanii trecute, Asociatia Clubul Sportiv „Wazary Dojo” Barlad a participat la una din cele mai importante competitii de arte martiale din acest an, respectiv Campionatele Nationale de Knockdown si Submission, editia 2019, organizata de Federatia Romana de Kempo si desfasurata pe 19 mai, in Centrul Sportiv „Apollo” Bucuresti. Concursul a reunit mai mult de 200 de sportivi de la numeroase cluburi titrate din intreaga tara. Concurentii s-au confruntat pe grupele de varsta 6-8 ani, 8-10 ani, 10-12 ani, 12-14 ani, 14-16 ani, 16-18 ani si peste 18 ani, precum si pe categorii de greutate.

Wazary Dojo” Barlad s-a deplasat la Bucuresti cu 21 de sportivi cu varste cuprinse intre 8-18 ani, care au luptat pe mai multe categorii. La final, delegatia barladeana a adus acasa 19 medalii, dintre care noua de aur, sapte de argint si trei de bronz. Astfel, locul I si titlul de campion national a fost cucerit de Maria Georgiana Gafton (8-10 ani, – 30 kg), Alexandra Craciun (12-14 ani, – 40 kg), Andreea Amarinei (14-16 ani, – 55 ani), Marian Popa (8-10 ani, – 35 kg), Rares Stefan Burca (10-12 ani, – 35 kg), Florin Padure (12-14 ani, – 35 kg), Cristian Padure (12-14 ani, – 40 kg), Bogdan Jantea (12-14 ani, – 70 kg) si Andrei Ciobanu (14-16 ani, – 55 kg).

Medalia de argint si titlul de vicecampion a fost obtinuta de urmatorii sportivi: Ana-Maria Raluca Mazilu (10-12 ani, – 35 kg), Bianca Lacramioara Ibanescu (14-16 ani, – 85 kg), Silvia Victoria Burca (14-16 ani, – 45 kg), Vlad Alexandru Ibanescu (8-10 ani, – 35 kg), David Angheluta (12-14 ani, – 45 kg), Eduard Stefan Stupu (14-16 ani, – 70 kg) si George Leonard Nechifor (16-18 ani, – 70 kg). Nu in ultimul rand, cate o medalie de bronz a fost cucerita de sportivii Sasa Pavel Jerdieanu (10-12 ani, – 55 kg), Mario Eduard Frunza (10-12 ani, – 65 kg) si Federico Adrian Spiridon (10-12 ani, – 65 kg).

Ca noutate, alaturi de delegatia barladeana deplasata la Bucuresti s-au aflat si sapte luptatori de la Clubul „Cocosan Dojo” Bogdanesti, condus de antrenorul Daniel Cocut. Clubul functioneaza de mai putin de doi ani si, desi sportivii au mai participat pana acum la diverse competitii de profil, aceasta a fost prima lor competitie oficiala majora. Asa ca, pentru a se putea inscrie, au colaborat cu „Wazary Dojo” Barlad, reusind sa revina acasa cu un titlu national si cu cinci medalii de bronz. Aurul a fost cucerit de Maria Elizabeta Codrianu (12-14 ani, – 55 kg), in timp ce bronzul a fost obtinut de Alexandru Ion Poiana (10-12 ani, – 30 kg), Matei Mihai Codrianu (12-14 ani, – 40 kg), Robert Iulian Codrianu (12-14 ani, – 50 kg), Stefan Salcianu (14-16 ani, – 45 kg) si Dan Mihaita Smintina (16-18 ani, – 75 kg).

Rezultatele obtinute nu sunt intamplatoare, participarea la acest campionat national semnifica foarte mult pentru mine si, implicit, necesita o abordare serioasa a pregatirii. Ma bucur ca am reusit sa gasesc metodele care ne-au condus spre aceasta performanta. Felicit sportivii pentru modul in care au raspuns la antrenamente si mai ales pentru implicarea lor totala! Le multumesc parintilor, in primul rand pentru ca au ales clubul nostru, in al doilea rand, pentru sustinerea neconditionata . De asemenea, ii multumesc lui sensei Mazilu, care a avut incredere in mine si a directionat sportivii catre clubul nostru dupa plecarea sa, aceasta «infuzie» de sportivi ducand la o combinatie pe care eu o numesc «atomica». In ceea ce priveste concursul de fata, ne-am prezentat cu 21 de sportivi, dintre care noua au luat medalii de aur, sapte de argint si trei de bronz. Mi se pare fantastic faptul ca aproape jumatate au castigat titlul de campion national. Alaturi de noi a fost grupul de kempo de la Bogdanesti, condus de Daniel Cocut, sportivii lui facand cinste prin evolutia lor, avand in vedere ca sunt la primul concurs national. Vreau sa-l felicit pe instructorul lor care a pus mult suflet pentru acesti copii si care a reusit in scurt timp sa-i aduca pe cei sapte participanti la campionat sa castige o medalie de aur si cinci de bronz. Revenind la noi, rezultatele care se imbunatatesc de la an la an ma fac sa afirm ca «Wazary Dojo» este cel mai bun club din zona la nivelul copiilor si juniorilor”, ne-a declarat Alexandru Rotaru, presedintele Clubului „Wazary Dojo” Barlad.

Adriana Susnea

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.