2019 – anul investitiilor majore in municipiul Vaslui

1
1005

Primarul Vasile Paval a prezentat, pe site-ul municipalitatii, obisnuita scrisoare anuala adresata vasluienilor, document in care, pe langa enumerarea realizarilor din anul precedent si a proiectelor si investitiilor ce vor demara sau continua in acest an, multumeste locuitorilor municipiului Vaslui „pentru rabdarea de care dati dovada si pentru faptul ca ati inteles ca transformarile majore se fac pe termen mediu si lung, dar sunt strict necesare pentru cresterea calitatii vietii in municipiul nostru”. Pe langa proiectele deja sigure, unele dintre ele urmand a fi finalizate, altele reprezentand propuneri care vor demara in anul in curs, primarul Vasile Paval anunta depunerea la Organismele Intermediare, spre evaluare in vederea obtinerii finantarii, de noi proiecte, in valoare totala de 224.439.448 lei, fonduri externe nerambursabile.

In anul 2018, am continuat proiectele de investitii pe care le cunoasteti, am demarat lucrari noi, continuand astfel drumul catre o administratie publica locala eficienta si aflata in slujba dumneavoastra. Orasul nostru se dezvolta permanent si sanatos, prin implicarea noastra, a tuturor, fapt pe care noi il vedem zilnic, dar care nu a trecut neobservat nici de catre cei care ne-au vizitat si care au cuvinte frumoase despre vasluieni si urbea lor. Este stiut faptul ca proiectele investitionale necesita timp si creeaza un anumit disconfort in zonele respective, si in acest context va multumesc pentru rabdarea de care dati dovada si pentru faptul ca ati inteles ca transformarile majore se fac pe termen mediu si lung, dar sunt strict necesare pentru cresterea calitatii vietii in municipiul nostru”, explica Vasile Paval in scrisoarea primarului adresata locuitorilor municipiului Vaslui la inceput de an 2019.

Acesta anunta ca, in paralel cu organizarea, dezvoltarea, finantarea, functionarea si gestionarea fiecarui serviciu de utilitati publice de interes local mentionat mai sus, in anul 2018, au fost finalizate mai multe investitii publice si lucrari de modernizare a infrastructurii rutiere si pietonale. Intre acestea se numara lucrarile de sistematizare verticala si reabilitarea elementelor arhitecturale cuprinse in zona dintre str. Nicolae Balcescu, str. Nicolae Iorga, C.E.C. si magazinul Central; realizarea retelei de apa potabila, a celei de canalizare menajera si reteaua de canalizare pluviala, zona Centru Est Inferior, str. Gh. Lazar; modernizarea statiei de tratare si de epurare a apelor uzate, obiectiv derulat in cadrul proiectului major de reabilitare a sistemului de alimentare cu apa si canalizare; reabilitarea strazii Republicii, constand in imbracaminte rutiera, trotuare, iluminat public, mobilier urban, semnalizare rutiera; lucrarile de amenajare a salii de sport in punctul termic dezafectat Donici (langa Clubul Pensionarilor) si amenajarea in punctul termic dezafectat PT6, de pe strada Grivitei, a arhivei primariei.

Intre activitatile derulate de Primaria Vaslui merita mentionate si derularea a peste 70 proiecte si programe culturale, sportive si de agrement, prin colaborare cu diverse institutii si organizatii judetene de profil, cu structuri de specialitate, organizatii neguvernamentale, persoane juridice de drept public sau privat si cu persoane fizice” adauga primarul Vasile Paval.

Planuri mari pentru anul 2019

Cu incredere in devotamentul si implicarea dumneavoastra fata de comunitatea din care facem parte cu totii, cu speranta ca si in 2019 veti fi alaturi de noi, va invitam sa va dati concursul la transformarea in realitate a urmatoarelor proiecte, unele dintre ele urmand a fi finalizate, altele reprezentand propuneri care vor demara in anul in curs:

– Schimbare acoperis Scoala gimnaziala „Constantin Motas„;

– Inlocuire acoperis liceu si acoperis sala sport Liceul Teoretic „Emil Racovita”;

– Pista pentru skateboarding si role;

– Amenajare platforma bazar si targ auto;

– Alimentare cu energie electrica locuinte individuale si colective, inclusiv iluminat public pe strazile Prof. Vasile Catarama, Aurel Vlaicu, General Vasile Milea si Ion Adam;

– Construire sectii Spitalul nr. 2, proiect derulat in parteneriat cu Consiliul Judetean Vaslui si cu implicarea Companiei Nationale de Investitii;

– Refacere imbracaminte rutiera zona cartierului 13 Decembrie;

– Sistematizare verticala si reabilitarea elementelor arhitecturale cuprinse intre str. Costachi Negri si str. Husului;

– Amenajare spatii pentru centrul multifunctional pentru activitati culturale si activitati educative extrascolare in centrala termica dezafectata „Cuza Voda”.

In propunerile din Programul de investitii publice pe anul 2019 vom regasi si cheltuieli pentru elaborarea studiilor de prefezabilitate, a studiilor de fezabilitate, a proiectelor si a altor studii aferente obiectivelor de investitii ce vor fi initiate de Consiliul Local. Este vorba de Studiul de fezabilitate privind imobilul, constructii si teren, situat in fosta unitate militara; Studiul de fezabilitate pentru modernizarea strazilor Delea, Dimitrie Cantemir, Col. Ioan Rebegea, Col. Oncescu Traian, G-ral Cerchez Mihai, Lt. Major Curta Dumitru, Col. Budeanu Aurel, modernizarea ce are ca obiect canalizarea pluviala, imbracamintea rutiera, trotuarele si mobilierul urban; Intocmirea documentatiei privind construirea unui bazin olimpic de inot, in parteneriat cu Compania Nationala de Investitii – proiect demarat in anul 2018; Studiul de fezabilitate pentru reabilitarea Monumentului eroilor cazuti in al Doilea Razboi Mondial, cel de vis-a-vis de Liceul Teoretic „Mihail Kogalniceanu”; Documentatiile pentru construirea, in parteneriat cu Agentia Nationala pentru Locuinte, a 40 de locuinte pentru tineri destinate inchirierii si a 20 de locuinte de serviciu; si, cel mai important, actualizarea Planului Urbanistic General al Municipiului Vaslui, document definitoriu pentru dezvoltarea, in urmatoarea decada, a municipiului Vaslui”, a enumerat primarul Paval planurile si proeictele pentru acest an.

In luna februarie, vor demara lucrarile de extindere a retelei de distributie a apei potabile si canalizare pe raza municipiului Vaslui si a localitatilor componente, in cadrul proiectului major „Reabilitarea sistemului de alimentare cu apa, a sistemului de canalizare si a statiilor de epurare in aglomerarile Vaslui, Barlad, Husi, Negresti, din judetul Vaslui”, finantat in cadrul Programului Operational Infrastructura Mare, derulat de Consiliul Judetean Vaslui, proiect la care suntem parteneri. Proiectul are o durata de executie de 20 luni, iar strazile pe care se vor executa lucrari vor fi aduse la cunostinta publica in perioada imediat urmatoare, prin mijloacele de comunicare de care dispune Institutia Primarului si prin tiparirea unei publicatii care va fi afisata in locurile publice”, a detaliat primarul cea mai importanta investitie care se va derula in acest an.

Atragerea fondurilor europene nerambursabile, pentru implementarea proiectelor de dezvoltare a comunitatii locale, ramane una dintre preocuparile noastre permanente. In acest sens, in anul 2019 vom continua sa derulam proiectele incepute in anul anterior. Totodata, pentru acest an, am depus la Organismele Intermediare, spre evaluare in vederea obtinerii finantarii, proiecte in valoare de 224.439.448 lei, fonduri externe nerambursabile. In desfasurarea activitatii am tinut cont de principiile, cadrul general si procedurile privind formarea, administrarea, angajarea si utilizarea fondurilor publice locale, precum si responsabilitatile autoritatilor administratiei publice locale si ale institutiilor publice implicate in domeniul finantelor publice locale. Sustinerea dumneavoastra permanenta, prin sfaturile pe care ni le oferiti cu generozitate, prin contributia la plata taxelor si impozitelor locale, prin promovarea orasului nostru in tara si in strainatate, este esentiala pentru abordarea acestor proiecte, lucru pentru care va multumesc, dragi vasluieni”, mai arata primarul Vasile Paval in Scrisoarea anuala adresata locuitorilor municipiului Vaslui.

Proiectele depuse la Organismele Intermediare, spre evaluare in vederea obtinerii finantarii

– „Proiect de reconfigurare a nodului de circulatie rutiera Crucea Garii (intersectia strazilor Republicii, Stefan cel Mare si Traian) si de completare a sistemului de spatii pietonale la nivelul orasului”;

– „Proiect de extindere a rutelor traseelor si statiilor pentru transportul public de calatori” (proiect ce include si achizitia a 18 mijloace de transport ecologice);

– „Proiect de realizare depou pentru transportul public” ;

– „Reconversia unui teren degradat din zona Copou, in zona verde si de agrement” ;

– „Imbunatatirea regenerarii fizice si socio-economice a comunitatii din zona marginalizata „Case sociale str. Octav Bancila – Vaslui”;

– „Extinderea infrastructurii pentru educatie anteprescolara din Municipiul Vaslui – constructia si dotarea unei crese noi in Municipiul Vaslui”;

– „Extinderea infrastructurii pentru educatie prescolara din Municipiul Vaslui – constructia si dotarea unei gradinite pentru copii in Municipiul Vaslui, pe strada Stefan cel Mare)”;

– „Reabilitarea si modernizarea unitatilor de invatamant preuniversitar din Municipiul Vaslui – Liceul „Ion Mincu”;

– „Eficientizarea si extinderea Sistemului de iluminat public in Municipiul Vaslui” ;

– „Sistem informatic integrat de e-administratie pentru imbunatatirea accesului populatiei la servicii electronice si simplificare administrativa”;

– „Cresterea calitatii educatiei vocationale in zona de granita”;

– „Ruta culturala Vaslui – Cahul – promovarea patrimoniului cultural material si imaterial, in regiunea Prutului de Jos”.

Marian Mocanu

1 COMENTARIU

  1. Nu s-a spus nimic de str. Decebal (varianta) si amenajarea albiei vechi a Vasluietului. Cand deverseaza apele menajere de la Kaufland mori daca nu sunt inchise geamurile, iar vara se merge cu mana la nas din cauza mirosului. Nu mai zic de tantari si sobolani care sunt, chiar si in subsolurile blocurilor. V-a placut ce miros era la ,, HORA DIN STRABUNI”acum doi ani?

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.