Atletii bârladeni, printre cei mai buni din tara

0
726

• Câtiva dintre atletii din Bârlad se regasesc în top 10 cei mai buni atleti din 2018, la mai multe probe desfasurate în sala sau pe pistele din aer liber. La o parte dintre ele s-au situat pe podium.

În urma cu câteva zile, Federatia Româna de Atletism (FRA) a dat publicitatii clasamentele cu cei mai buni zece atleti din tara din sezonul 2018, pentru fiecare proba în parte, atât în ceea ce priveste competitiile din sala cât si cele desfasurate în aer liber. Potrivit oficialilor FRA, ierarhizarea s-a hacut pentru participarile în concurs, la competitii interne omologate si aprobate de FRA, cu cronometraj exclusiv electronic sau competitii internationale cu respectarea standardelor Federatiei Europene de Atletism sau Federatiei Internationale de Atletism.
Întrucât la multe din concursurile din acest an, sportivii pregatiti la Clubul Sportiv Scolar (CSS) Bârlad de profesorii Lucian Bolgar si Vlad Sîrbu au reusit sa obtina diverse premii, era inevitabil ca macar respectivii atleti sa nu se regaseasca în top 10. Asa se face ca Aura Blioju (legitimata si la CSU Galati), Raul Vrabie (legitimat si la CSM Bistrita), Larisa Talpis (legitimata si la CSM Bistrita), Alexandra Vama, Sorana }utu si Alexandru Goga se numara printre cei mai buni atleti din tara la câteva probe desfasurate în aer liber si în sala.

Aura Elena Bloju (Junioara 1)
– locul III la 3.000 m obstacole – categoria Juniori 1, locul IV la 3.000 m obstacole – categoria Tineret si locul V la 3.000 m obstacole – categoria Seniori (Campionatul National Scolar, 26-27 mai Bucuresti)

Alexandra Andreea Vama (Junioara 2)
– locul III la 5.000 m – categoria Juniori 2 si locul VII la 5.000 m – categoria Juniori 1 (Campionatul National Scolar, 26-27 mai Bucuresti)

Raul Alexandru Vrabie (Junior 3)
– locul III la 3.000 m obstacole – categoria Juniori 1, locul V la 3.000 m obstacole – categoria Tineret si locul VIII la 3.000 m obstacole – categoria Seniori (Campionatul National de Seniori si Tineret, 26-27 iulie Pitesti)
– locul IV la 2.000 m obstacole – categoria Juniori 2 (Campionatul National de Juniori 2, 16-17 iulie Bucuresti)
– locul VI la 5.000 m – categoria Juniori 2 (Campionatul National de Juniori 1, 30 iunie – 1 iulie Pitesti)

Sorana }utu (Junioara 2)
– locul VII la 2.000 m obstacole – categoria Juniori 3 (Campionatul National Scolar, 26-27 mai Bucuresti)

Larisa-Paraschiva Talpis (Junioara 3)
– locul VI la 800 m – categoria Juniori 3, locul IX la 800 m – categoria Juniori 1 si locul IX la 800 m – categoria Juniori 2 (Campionatul National de Juniori 1, 30 iunie – 1 iulie Pitesti)
– locul V la 400 m – categoria Juniori 3 si locul X la 400 m – categoria Juniori 2 (Campionatul National de Juniori 3, 22-23 iulie Bucuresti)

Alexandru Goga (Copii 1)
– locul III la 1.500 m – categoria Copii 1 (Campionatul National de Copii, 9-10 iunie Bucuresti)
– locul VIII la 1.500 m – categoria Copii 1 (Campionatul National de Copii, 30-31 martie Bucuresti)
• Adriana Susnea

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.