LPS Vaslui, experientã de neuitat în Portugalia

0
113

Grupa 2003 de la LPS Vaslui s-a oprit în sferturi la Ibercup Estoril 2018, din Portugalia.

Grupa 2003 de la Liceul cu Program Sportiv (LPS) Vaslui a participat la un puternic turneu international de fotbal, intitulat Ibercup Estoril 2018. Din pãcate, fotbalistii pregãtiti de profesorul Ionut Chiochiu au ratat sansa de a evolua in sferturile competitiei. Vasluienii au avut evolutii excelente in faza grupelor, terminand pe primul loc, fãrã infrangere. LPS Vaslui a terminat la egalitate, scor 1-1, NF Academy, si a invins OS Sandinenses, scor 3-0, si GDS Cascais, scor 3-2. În optimi, formatia vasluianã s-a bãtut singurã, bãgandu-si mingea in propria poartã chiar in ultimul minut al partidei cu CD Lisabona, scor 0-1. ‘Desi jucãtorii de la Liceul cu Program Sportiv Vaslui au avut fost superiori ca posesie si au avut ocazii clare de a marca, adversarii s-au calificat datoritã unui autogol din ultimul minut de joc. Cu douã victorii, un egal si o infrangere la limitã, grupa 2003 isi incheie aventura la acest puternic turneu, in mare parte datoritã ghinionului. Felicitãri copiilor pentru spectacolul oferit in multe momente ale jocurilor, multumim pãrintilor pentru incurajãri si felicitãri organizatorilor! Multumim Primãriei Municipiului Vaslui, Inspectoratului Scolar Judetean Vaslui, Liceului cu Program Sportiv Vaslui, precum si agentilor economici ce au fost alãturi de acesti copii talentati si de aceasta datã!’, a spus Ionut Chiochiu.