Puterea geniului Stephen Hawking a ajuns pn la Brlad: Ne-a nvtat pe toti cum si s privim doar n sus, si asta facem!

1
907

Cltoria spre astri a renumitului astrofizician Stephen Hawking abia a nceput, ns abia de-acum nainte cei pe care i-a inspirat de-a lungul vietii sale pe aceast mic planet si ncep propria cltorie. Att de puternic a fost geniul Hawking, nct munca sa a influentat destine si viziuni chiar si n Brlad. Profesorul de fizic Ioan Adam, de la Liceul Mihai Eminescu, unul dintre dasclii care, de ani buni, scoate pe band rulant olimpici n domeniul astrofizicii, vorbeste despre Stephen Hawking ca despre un stlp al viitorului, modelator de genii n devenire, cu o influent urias n viata celor care au ales s studieze Cosmosul, asa cum l stim dar vrem s l cunoastem tot mai bine.

Profesorul Ioan Adam este presedintele cunoscutei Asociatii astronomice Sirius Club UNESCO, si pregteste, extrascolar, zeci de elevi n domeniul astrofizicii. Prin urmare, tinerii cu care lucreaz au fost pusi, de-a lungul anilor, n situatia de a analiza, discuta si lucra pe seama inovatiilor si studiilor ce poarta semntura lui Stephen Hawking. Ne referim n special la studiul gurilor negre, pe care reputatul teoretician le-a analizat n detaliu si n privinta crora a invitat n permanent la dezbatere. O invitatie pe care membrii Sirius nu aveau cum s nu o onoreze.
Tinerii din asociatia noastr au vzut mereu n Stephen Hawking un reper n domeniul astrofizicii. De aceea, relativitatea general si fizica cuantic, dou subiecte extrem de exotice – si le putem numi astfel -, inovate si regndite de Stephen Hawking, au fost ca un magnet pentru generatia tnr de fizicieni si astrofizicieni. Practic, nu te puteai ntoarce cu spatele cnd se luau n discutie gurile negre, sau asa-numitele guri de vierme, iar acest lucru l-au demonstrat n special elevii nostri participanti la olimpiade. Si asta pentru c, pe msur ce studiezi mai mult, apar noi si noi surprize si descoperiri. O chestiune care oricnd poate aduce un premiu Nobel… Poate noi, cei mai n vrst, am nteles mai demult ce mostenire ne va lsa reputatul astrofician – si, iat, chiar ne-a lsat -, ns ce ne bucur enorm este c, acum, tot mai multi dintre elevii clubului nostru s-au prins c profesorul Hawking ne-a nvtat pe toti cum si s privim doar n sus. Si asta facem!, spune profesorul Adam.

Si totusi, stelele sunt prea departe pentru romni

Dorinta urias de cunoastere a lucrurilor noi, de inovare si de aplicare a conceptelor si ideilor deja demonstrate de Stephen Hawking par a fi totusi prea departe pentru elevii romni care se aventureaz n cltoria astrofizicii. Din pcate, desi extrem de pregtiti, de disponibili si de creativi – lucruri demonstrate pe ndelete la olimpiadele de profil – elevilor care si-au ales calea astrilor le vine foarte greu s ias din gaura neagr numit indiferent. Vorbim despre indiferenta statului romn, atunci cnd vine vorba despre sustinerea si ncurajarea lor. Pn la urm, despre viitor.
Excelm n acest moment si ne mndrim enorm cu nume precum Ruxandra Toma, Elena Onose sau Vlad Mrgrint, care datorit acestei discipline extrascolare – astrofizica – au ajuns n prezent doctori n fizic sau matematic. n lume!… Si toti au plecat de pe aceste meleaguri ale noastre, unde s mergi la o olimpiad de profil e un efort financiar deloc de neglijat, sustinut doar de ei sau de printii lor… Dar, asa cum am mai spus, odat ce te-ai ndrgosit de astrofizic, odat ce ai repere precum Stephen Hawking si profesori dedicati, care s ti deschid porti, mergi doar n sus. Si e pcat s nu ti sustii viitorul, s nu ti-l faci singur!, mai spune profesorul Adam.

O tem fascinan si o teorie seductoare

Despre ct de bine si frumos se lucreaz cu elevii de la Sirius, acelasi profesor brldean a argumentat cu dou probleme intens studiate la Brlad: Bosonul Higgs si Big Bang. Prima este o tem fascinant, pus n dezbatere si profund analizat de Stephen Hawking. De la descoperirea sa, n 2012, si chiar n prezent, bosonul Higgs mai este numit si particula lui Dumnezeu. S nu uitm ns c la aceast epocal descoperire au lucrat si contribuit intens si cercettori tineri romni, de la acceleratorul de particule de la Geneva. Acum, dezbatem cu totii problematica denumirii date pentru publicul larg acestui boson. Si eu si olimpicii cu care lucrez suntem de prere c poate nu a fost ales cel mai bun nume, pentru c lumea nu a nteles c, dac aceast particul nu ar fi fost descoperit, existau toate premizele s rescriem fizica asa cum o cunoastem. ntruct nici mcar Einstein, cellalt pilon al astrofizicii, nu a reusit s unifice ntr-o singur ecuatie toate cele patru forte existente. ns, tinerii de azi sunt cstigati definitiv de teoria Big Bang sau cea a nceputurilor universului. Si e si normal s se ntmple astfel, ntruct mai sunt o sumedenie de ntrebri care nc nu si-au gsit rspuns. Dar ce sens si ce farmec ar mai avea viata dac am sti rspunsurile la toate ntrebrile? Stephen Hawking spunea c e mai simplu s gndim c nu exist o fort divin, din moment ce s-a demonstrat c nainte de Big Bang nu exista timp. Si, atunci, cum a fcut Creatorul lumea n timp de sase zile? Pe de alt parte, Einstein a demonstrat c Dumnezeu exist. Dinaintea timpului, sau de cnd? Vedeti, orice om care studiaz astrofizica are un anumit simt al umorului si, asa cum spunea si Stephen Hawking, ntr-un univers paralel, poate as fi si eu cramponat n aceste canoane exacte ale fizicilor si matematicilor. Dar nu n acesta…! Prin urmare, ndemnul meu pentru toti tinerii care vor s studieze astrofizica e simplu: nu abandonati niciodat s priviti n sus. Mereu!, ncheiat profesorul Ioan Adam.

1 COMENTARIU

  1. Felicitari domnului Adam, un om si un profesor minunat. Prostii de romani stiu sa il denigreze pe geniu, oricare ar fi acesta, pentru ca nu a fost sarac, prost, limitat si pupator de moaste ca ei!

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.