«Cupa Wazary» rãmâne la Bârlad

1
372

Asociatia Clubul Sportiv «Wazary Dojo» a organizat duminicã, 10 august 2014, la Bârlad, în sala de sport a Liceului «Al. I. Cuza» competitia de arte martiale «Cupa Wazary – editia I» la submission. Întrecerea a fost cîstigatã chiar de cãtre sportivii clubului organizator, spre bucuria publicului extrem de numeros.

În consurs s-au înscris 77 de sportivi de la 5 cluburi de arte martiale, din care trei din Bârlad (CS „Shiteidoko“ – antrenor Bogdan Mazilu, CS „Kentai Dojo“ – antrenor Daniel Vasilache si CS „Wazary Dojo“ – antrenor Alexandru Rotaru) si douã cluburi din tarã, respectiv CS „Vipguard“ Tecuci – antrenor Luis Turcu, si CS „Shind-Do“ Brasov – antrenor Nicusor Ilie. La festivitatea de deschidere a fost prezent si primarul Constantin Constantinescu, care s-a arãtat impresionat de numãrul mare de practicanti ai artelor martiale din municipiul Bârlad. Concursul a oferit un adevãrat spectacol martial, meciurile disputate pe categorii de vârstã si greutate fiind de un nivel tehnic foarte ridicat. La sfârsitul concursului, clasamentul cluburilor a pozitionat pe cea mai înaltã treaptã a podiumului clubul organizator. Clasament final Locul I CS „Wazary Dojo“ Bârlad – 10 medalii de aur Locul II CS „Vipguard“ Tecuci – 9 medali de aur Locul III CS „Shiteidoko“ Bârlad – 5 medalii de aur Locul IV CS „Shind Do“ Brasov – 2 medalii de aur Locul V CS „Kentai Dojo“ Bârlad – o medalie de aur „A fost o competitie reusitã, din punctul meu de vedere, o competitie în care s-a evidentiat spiritul de fair-play si pregãtirea tehnicã a tuturor sportivilor înscrisi. Pentru noi, a fost si un ultim test înaintea Campionatului National de Kempo, la probele Submission si Semi-Kempo, care se va desfãsura la Bucuresti, pe 14 septembrie. Evolutia sportivilor nostri îmi dã încredere si sperantã cã la campionatul national vom obtine cel de-al treile titlul national pentru clubul nostru. Vreau sã multumesc în primul rând pãrintilor elevilor clubului nostru care au fost lângã mine si care s-au implicat în organizarea acestui concurs, dar si sã felicit sportivii nostri pentru dãruirea lor exemplarã“ ne-a declarat Alexandru Rotaru, antrenorul clubului organizator.

1 COMENTARIU

  1. Nu inteleg de ce a venit primarul daca organizatorul multumeste parintilor sportivilor. Ce cauta “coloRATUL”  la acest concurs????
    Succes sportivi la campionatul national!…va ajuta primarul cu transportul si cazarea….ca de obicei…

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.